Forien

Member
 • Content count

  826
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

621 Very Important

1 Follower

About Forien

 • Rank
  Tarkov Runner
 • Birthday 03/09/1991

Recent Profile Visitors

929 profile views
 1. So you want to punish me for playing the game more. And punish me for playing with team, as intended by devs. Err, no.
 2. Escape From Tarkov - Battle Royale.

  Yes, Free Roam. That's what BSg was advertising from the start and that's what most players are waiting for. No. Never ask EfT to become "like PUBG". NEVER. 64 players confirmed. Just do some basic research on the game, because you obviously have no idea what Tarkov is meant to be.
 3. minigun

  Do you mean M134? How do you plan to even carry it, let alone shoot it?
 4. "Nie umiem odpowiedzieć sensownym i logicznym argumentem w dyskusji, więc użyję ad hominem i zaatakuję rozmówcę tak, żeby wyglądało, że wygrałem dyskusję". Nie, to nie działa.
 5. Kontynuując przykład WoW-a. Skoro na Blizzconie uczestnicy dostają darmowe kody, które mogą redeemować w grze, żeby dostać unikalne mounty, pety itp., to znaczy, że każdy subskrybent WoW-a powinien dostawać bilet na Blizzcon za darmo? I nie, to nie jest "co innego". To jest dokładnie to samo. To jest mały bonus, gift, w podziękowaniu za zakup książki/biletu na blizzcon/ciastków/czegokolwiek. Tak czy inaczej, wracając do Twojego błędu rozumowania. Książka NIE MA nic związanego z grą. Za jej zakup dostajesz podziękowanie w formie dość mało przydatnych przedmiotów w grze. Ten bonus prawdopodobnie kiedyś zniknie. A może nie. To nie ma znaczenia. Kontynuując, dlaczego Twoje rozumowanie jest całkowicie błędne: gdyby książka była za darmo, to tych broni nikt by nie dostał. Nie byłoby o nich żadnej wzmianki. Reasumując: książka nie ma żadnego wpływu na gameplay, grę, ani na Twoją zdolność grania w tę grę. https://yourlogicalfallacyis.com/pl/czarny-lub-bialy <ironia> Bo oczywiście powszechną wiedzą jest, że z 80 osób pracujących w jakiejś firmie każda z nich jest omnipotentna, i albo wszyscy pracują nad modelami 3D, albo wszyscy nad netcodem, albo wszyscy nad książką. Więc skoro pojawiła się książka, to nikt nie pracuje nad grą. Obviously! </ironia> Nie przyszło Ci do głowy, że książkę najprawdopodobniej napisał niezależny autor, a wydało ją niezależne wydawnictwo, z BSG jedynie ją sprzedaje za pośrednictwem strony?
 6. OP-SKS Tips for a better experience

  Buy supressor for SKS, not for AKM. They happen to have different threadings so they are not interchangeable. Hexagon is name of the company and there are at least 3 different supressors from Hexagon.
 7. Zaraz ludzie będą się pytać, dlaczego do kolekcjonerskiej wersji Wiedźmina 3 nie dodali całej sagi + opowiadań w twardej oprawie... Książka nie jest częścią gry, nie wiem czemu uważacie, że powinna być za darmo. Żaden subskrybent WoW-a nie dostał żadnej książki w uniwersum Warcrafta za free. Nie potrzebujecie książki do grania, ona nie ma żadnego wpływu na gameplay, czy cokolwiek związanego z grą. No i nigdy nie była wam ona obiecana. Od początku wiedzieliście co EOD dostaje, zgodziliście się na to i wydaliście kasę. Więc schowajcie swoje cebule, bo w tym momencie wysuwanie żądań "no bo wydaliśmy tyle kasy na EOD-a, więc musicie nam dać książkę za free" jest mimo wszystko żałosne. Chcecie przeczytać 300 stronicową książkę wątpliwej jakości (nieznany autor kompletnie out of nowhere, no i nie udało mi się znaleźć nazwy wydawnictwa, nazwiska redaktora ani informacji, kto robił tłumaczenie/korektę), to wydajcie te 7 dolców, to standardowa w miarę cena małych ebooków. Mnie jakoś bardzo nie zależy i na razie sobie odpuszczę. I nie zamierzam też oceniać książki, której nie czytałem. „Metro 2033” też było pierwszym dużym projektem Głuchowskiego, o którym chyba nikt wcześniej nie słyszał, a okazało się całkiem zacną knigą. I mimo wszystko cieszę się, że uniwersum Russia 2028 (którego częścią jest Escape from Tarkov) dostaje trochę miłości, bo zawsze lepiej się gra w pozycję, której świat jest rozbudowany i posiada sekrety czekające na odnalezienie.
 8. I don't recall Skier having tasks on Shoreline? Prapor does....
 9. No. Scavs are gangs of bandits. Civilians that took guns and decided to steal, kill and take control over parts of nearly destroyed city. They are in no way resistance movement. Tarkov is Russian city, so you have Russian Internal Troops that are the closest thing to "resistance" you can think of. They are not yet in the game, so far they exist only in lore (same as UN Peacekeeping Forces).
 10. The Wipe is Coming??? Pilgrim bags?!

  He said the opposite. That wipe won't come soon. That's why he bought new account and started his "hardcore Tarkov" series.
 11. Too bright inside warehouses

  Go to settings and set your shadows quality and shadows visibility to max.
 12. So you haven't read my post. I mentioned Christmas gift. But he stated that half of playerbase is continously getting free weapons. That how his statement sounds. And it's wrong. @everton999 at least I gave some arguments to contribute to the discussion. All you did is quote my entire post twice and all you did is pure ad hominem. Your post in regards to forum rules is flood, so maybe you should get banned? Hmm? Just chill, it's not my fault if you guys are too bad to play this game and you must vent your frustrations on the forums.
 13. @silentdeath631 you are wrong on one thing though. Scav's purpose is not to kill other scavs. Their purpose is to add more uncertainty and dynamic to the game. As a Scav, a player is supposed to loot stuff before PMC does, loot stuff that PMC lefts behind, and maybe, if possible, try to kill some careless or low gear PMCs (especially hatchlings). Entire idea for player scavs seems to revolve about "you get free loot, you don't risk anything, and maybe you will earn something".
 14. But... but... that would mean that he needs to play this game differently than he plays CoD/PUBG/BF/CSGO/Overwatch... </sarcasm> Some people just prefer to blame everything on the game/devs/unity (pick any).
 15. Camera and Tablet Viewer

  That's some quality idea right there. Would be fun to see how that would affect the gameplay. I don't think it's overpowered or anything. I would love to see that in game. Also, would provide another possible use for in-game batteries.