Jump to content
alasis

İnternet Sağlayıcınız - Sorunlar ve Performansı

Recommended Posts

alasis

Herkese Merhaba,

Kendi yaşadığım sıkıntının üzerine Superonline ile 12.defa ve son olarak kavga etmeden önce son defa burada mevcut oyuncuların tecrübelerini merak ediyorum. 

Benim durumum.

EFT ye ilk girdiğim Süperonline Fiber 25mbit ile Türk serverında 80 ping alıyordum. Üstelik çoğu oyunda disconnect (oyuna giriliyor ancak server ile iletişim çoktan bitmiş oluyor. 10 defa tekrar bağlandım - bilgisayarı dahi kapatıp açıp- yine de sürekli düştüm) oluyordu. En son router yenilemesi (kabloyla bağlıyım) sonrası 47 lere inebildim. ((ek not: internet bağlantısı 5-10 dakikada bir 5 saniye donuyordu, direkt her koşul altında, o bitti)

Ek bilgi: Aynı bilgisayarı yan semtteki (10 km uzak) ttnet fiber (10-15 mbit olması lazım) götürdüğümde Türk serverı 15 ping !! ve disconnect adına sıfır sorun ile oynayabiliyorum. Geri geldiğimde sorun aynen devam ediyor. Player RTT ya tavan yapıyor yada ping sabit kalıyor (ki o da hiç 60ın altına düşmüyor ama aynı tt net ile iki bilgisayar 50 ping, tek bilgisayar15-20 ping oynayabiliyoruz)

İlk dönem pubg yi sırf bu yüzden bırakmıştım. meğer konu superonline'danmış. Bu forumda da benzer şikayetleri gördüm. 

Özet ile, hangi isp ile hangi semt/şehir (istemezseniz sadece şehir)de Türk sunucusuna kaç ping alıyorsunuz? Oyundan düşme ve tekrar girilse dahi aynı şekilde 2 adım atıp düşme gibi sorunlarınız var mı?

Sol Fiber 25 mbit - 48 Ping Ümraniye (%40 oranında oyundan düşme)

TTNET Fiber 10? mbit - 15 ping Çekmeköy (0 sorun)

themadturk

aynı durum bendede var.  superonline  fiber 50 mbit down 5 up. istanbul kadıkoyde neredeyse butun  serverlar timed out oluyor. tr serverı bile. otomatikte bırakıp giriyoruz  mecburen. direkt 3*0 geriden baslıyoruz oyuna.  gerekli portlarıda forwardladım ama durum degısmedi. yardımcı olabilecek var mı?

ayberkenis

Merhaba, 

@alasis ve @themadturk sorununuz hala devam ediyor mu?

Oyuna girerken bir sekme de modem arayüzünüze girip modeminizin log'larını buraya atabilir misiniz?

İyi oyunlar,

Örnek:

Screenshot_21.png

themadturk
On 3/16/2020 at 3:38 AM, ayberkenis said:

Merhaba, 

@alasis ve @themadturk sorununuz hala devam ediyor mu?

Oyuna girerken bir sekme de modem arayüzünüze girip modeminizin log'larını buraya atabilir misiniz?

İyi oyunlar,

Örnek:

Screenshot_21.png

selam geç dondum malesef. sorun hala devam ediyor. bu konularda bilgim cok az oldugu için logları nasıl atacagımı bilmiyorum buraya. Yardımcı olursan bende loglarımı atayım.Nasıl yapıldıgını bilmiyorum. şimdiden tşekkürler . daha sık baksam buraya fena olmaz. :D

escapefrom556

Türk serverından kasıtın Türk oyuncularla eşit dezavantajla oynamaktan ibaret olduğunu düşünüyorum. Yani Türkiye'de bir server yok.

Nitekim Amsterdam sunucusunda 40-50 ping gösterirken Türkiye sunucunda 80 ping alıyorum.

Çok önceleri Battlefield 4 oynadığım zamanlarda TTnet ile Türk Sunucularında 19-24 ping arası alırken o dönemlerde değiştirdiğim Turksat Kablo ile 29-36 ping alıyordum. Şuan hala Turksat kablo ile devam ediyorum. 100Mbite alıştıktan sonra bir daha imkansız TTnet vb. türevlerine dönmem. Dosya indirmede veya oyun indirmede hayattan zaman kazanmak başka bişeye değişilmez. Senede sayılı kesinti yaşıyorum ve bunu düşündüğümde TTnet ve türevleri işkenceymiş bunu anladım. Modem  1 kere reset atmaz mı, internet kesilmez mi arkadaş? (genel bakım ve alt yapı düzenlemeleri hariç). Ben launcherda bir kaç server birden seçtim hepsi 100'ün altında gösterdikleri. 50-100 arası değişkenlik gösteriyor pingim. İlerleyen zamanlarda Turksat'ın TTnet'in pinglerine yaklaşacaığını düşünüyorum. Nede olsa aradaki fark muazzam bir fark değil.

ayberkenis

Merhaba, 
@themadturk,

Öncelikle modeminin markasına/modeline göre modem arayüzüne nasıl gireceğini araştırarak bulabilirsin ama çoğunlukla;
192.168.1.1 - 192.168.2.1 ya da 10.0.0.2 oluyor.

Girdikten sonra da Asus modemler için Yönetim -> DSL Log kısmından bu bilgilere ulaşabilirsin. Diğer modemler hakkında bir bilgim yok.

Ayrıca @escapefrom556, aldığınız ping değerleri, download veya upload değerleri altyapınıza bağlıdır. Şahsen Türk Telekom 100mbps paket kullanıyorum. Ping, kesilme, download düşüşü gibi problemleri yaşamıyorum. O yüzden firma değil, oturduğunuz bölgede ki altyapıyla alakalı. Şunu da eklemek isterim, Escape From Tarkov'da Türkiye sunucusu bulunmaktadır. Oyun Launcher'ından Türkiye sunucusunu görebilirsiniz.

İyi oyunlar.

escapefrom556

@ayberkenis Alt yapı TTnetin alt yapısı olur zaten. Oda maf durumdaydı. Çok şükür çıktık o bataklıktan. TTnet bu alt yapıyı başka bir yerde iyi yapmış olabilir ama bizim ordaki alt yapılarına gerekli özeni göstermemişler belli ki. O yüzden Turksat Kablo benim için en iyisi. Süperonline vb. falanda TTnet alt yapısını kullandığı için onlarıda denemek istemedim açıkçası. TTnetin bana öğrettiği sinir durumlarını Turksatta senelerdir 1 kez bile yaşmamış olmak Turksatın hizmet kalitesini ortaya koyar. Türk sunucusu bizim bölgede her daim yüksek TT kullanan arkadaşımda  bende 100'ün üstünü görüyoruz. Almanya Hollanda 50-70 civarı o alıyor. Benimki 50-99 değişken. Serverın ismi sadece Turkey galiba. Bu şartlar altında serverın fiziki olarak Türkiyede bulunduğuna inanamam. Yada Antalya'ya has böyle. TT de, Turksatta'da 100'ün üstünde yemişim öyle Türk serverını :) 

drk1903

ayni durum bendede gecerli superonline kullaniyorum istanbulda ve eskisehirde ama server secerken timed out hatasi aliyorum herseyi denedim ama bir turlu cozemedim nasil yapilacagini superonline in yurtdisi cikislariyla alakali sanirim..

Vpn ile turkiyeyi sectigimde hicbir problem olmuyor ama pingler gozukuyor ama oyuna baglanamiyorum bir bilgisi olan var mi tesekkurler..

DometrixTV

Aynı sorun bende de var.(Superonline fiber Down:50 Mbit Up: 5 Mbit) Türkiye serverlarına girince pingim 80 den aşşağı düşmüyor. Tracert ile test ettiğimde isteğimin yurtdışında cirit attıktan sonra Türkiye'den cevap aldığını görüyorum. Bu sorunu turkcell ile görüştüğümde kullanım kaynaklı diyip başlarından savurmaya çalıştılar. Ekte tracert komutu ile nereleri dolaştıktan sonra Türkiye ye dönüp cevap aldığımın görüntüsünü atıyorum. Ne yapabileceğimi bu sorunu nasıl aşabileceğini bilen birisi cevap yazabilir mi?

(Arkadaşlarım aynı şeyi test ettiklerinde TTnet 5-10 ms dolaştırmasız direkt cevap veriyor. Kablonet 10-20 ms birkaç tane yurtiçi rooterı dolaşıp cevap veriyor. Yurtdışında bu kadar dolaştırana rastlamadık) fakat taahhütümden dolayı superonlin ı bırakamıyorum.

Superonline_Tracert.JPG