Jump to content
Sign in to follow this  
Dimitri468

Rusça Olan Yayının Özeti

Recommended Posts

Dimitri468

Merhaba kaçaklar!

Dün gerçekleştirilen Rusça yayınının sizlere özetini sunacağız bugün.

 • 12.8 yaması hakkında genel bilgiler verildi.
 • QoL örneğin oyundaki menülere ve diyalog seçeneklerine odaklanacak.
 • Uzun süredir planlanan birkaç yeni özellik eklendi.
 • İki farklı kanama olacak, ağır kanama ve şimdi sahip olduğumuz kanama türü.
 • Henüz arteriyel kanamaların simülasyonunu yapmayacağız. Ancak, bunu daha sonra yapabiliriz. Şimdilik ağır kanama daha hızlı ve daha ciddi olacak.
 • Bir tür psikolojik etki/stres faktörü eklenecek. Acıdan şok geçireceksiniz.
 • Daha fazla bilgi gelecek hafta yayınlanacak

Yayının devamında misafirlerimiz Nikita’ya sorular sordu.

12.8 Yaması ne kadar yakın?

Hedeflerimizin çoğunu ele aldık, bugün 8 hedef tamamlandı. Ancak, test sırasında çözülmesi gereken 4 hedef daha ortaya çıktı. Bunları yayınlamadan önce çözmemiz gerekiyor.

Karantina dönemi stüdyoyu nasıl etkiledi?

Ofise geri dönmedik. Çalışmak ve oyunu geliştirmek oldukça zor, bu noktada ofise ne zaman dönebileceğimizi bilmiyoruz. Başlangıçta daha iyiydi ama şu anda 6 ay olduğunu ve gelişme hızıyla ilgili endişeleri olduğunu fark etti. BSG bu koşullarda elinden gelenin en iyisini yapacaktır. BSG yaklaşık 5-6 yaşında ancak departmanlar yaklaşık 10 yıl boyunca toplu olarak çalıştı. Geliştiriciler takımın moralini yükselten Kalaşnikof fabrikasını ziyaret etti, ancak oyuna eklenebilecek bazı yeni silah versiyonlarını da gördüler.

Rusya’nın dışında ki modellemeleri nasıl yapıyorsunuz?

Batıdan gelenler silahların taramalarını BSG’ye gönderiyor ve silah şirketlerinin çoğu oyunun hayranı ve silahların detaylı sunumlarını görmekten heyecan duyuyorlar. Batıda sahip oldukları her silahı BSG’ye göndermek isteyen bir şirket vardı. Ne yazık ki bu silah ve eklentiler ITAR tarafından yasaklandı. Bu yüzden kabul edemedik. Modellerde veya fotoğraflarda sorun yok, ihtiyacımız olan şey bizde. Batı’daki herhangi bir şirketten silahlarını göndermesini isteyebiliriz ve hemen hemen her şirket iş birliği ile çok ilgileniyorlar.

Hile konusunda bir bilgilendirme yapan Nikita şu şekilde devam etti.

Geliştiriciler, hile ile ilgili olarak oyuna yerleştirilmiş birçok hata korumasına sahip. Şu anda hile yapanları hemen banlamıyoruz. Hile korumasını geliştirme açısından davranışlarını daha iyi tahmin etmek için ne yaptıklarını öğrenmek istiyoruz. İnsanların nasıl bile yapabildiklerini araştırıyoruz. Açıkça hile yapan insanların yasaklanmamasının nedeni bu olabilir. BattlEye iyi ve hızlı çalışıyor. Bir güncelleme yayınlayacaklar ve ardından yeni bir açık bulacaklar ve iki saat sonra bu hile tespit edilecek ve başka bir teknik yama yüklenecek.

Ağ kodunun yanı sıra baskınlara girip çıkma zamanları üzerinde çalışıyoruz. Bu konuda yakında yapılacak iyileştirmeler var. Yamalar açısından genellikle sabahları yamaları yüklemek isteriz, ancak çoğu zaman yanlış bir şey keşfederiz ve bir şeyler üzerinde çalışmamız gerekir ve bunlar akşama itilir.

Oyuncuların 2FA’ların etkinleştirildiğinden emin olmaları gerekiyor, son zamanlarda daha fazla hesabın saldırıya uğradığını görüyoruz ve bu hesaplar genellikle bunun etkinleştirilmediği hesaplar oluyor. En kısa zamanda topluluğun bunu yapması gerekiyor. Daha karmaşık parola ve 2FA kültürüne başlamalıyız.

BSG, telefon ve SMS yoluyla başka bir ikincil güvenlik sistemi (2FA) ekliyor, bazı bölgeler için bu zorunlu olacak. Bazı bölgelerde örneğin Rusya’da haksızlık yapan oyuncu sayısında artış yaşarsak, kapıları kapatacağız ve cep telefonu numaranız aracılığıyla telefonunuzda 2FA’nın zorunlu hale getireceğiz. BSG’nin oyun ortamının olabildiğince güvenli olduğundan emin olması gerekiyor ve bunu ele almak için yapmak istediğimiz yollardan sadece bir tanesi bu.

Son zamanlarda desync ve hitreg hakkında pek çok tartışma oldu, bunu çözmek için neler yapılıyor?

Ağ üzerinde çalışıyoruz, ancak EFT ağında hiçbir şey gerçekten değişmedi. Bu nedenle son zamanlarda sorunlar mevcut kodumuzla ilgili değil.

Küçük yamalarla nelerin değiştiği hakkında bilgi alabilir miyiz?

Son zamanlarda oyunda sorunlar olduğu ve topluluk yöneticilerinin bu bilgiyi bana daha hızlı vermesi gerektiği anlaşıldı. Bu topluluk yöneticilerinin işidir ve daha hızlı gerçekleşmesi gerekir. Bu konuların farkında değilim, bu yüzden toplumun rahatsız olduğu konularda bilgilendirilmek istiyorum. Bunu redditen öğrenmek istemiyorum. Topluluk yöneticileri aracılığıyla ele alınması gereken bir iştir. Bir sorun varsa daha fazla bilgiye ihtiyacım var ve bunu bilmem gerekiyor.

Son zamanlarda reddit üzerinde Bit Pazarı tartışması ne olacak? Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

Şu anda yorum yapmak istediğim bir şey değil, kaldırılmayacak ama tartışma gerçekten ilginç.

Bu yıl içerisinde 13.0 yamasıyla Streets of Tarkov bölgesini, özelleştirilebilir yelekler, vb. şeyleri eklemek istedik ancak mevcut geliştirme hızında bunun bu yıl olması pek olası değil. Uzaktan çalışmak zorunda kalınması son derece zor. Herkes evinden çalışırken belli görevleri çözmede büyük sorunlar var.

Hitbox’lar yakında değişecek mi?

Hitbox üzerinde çok fazla çalışma yapıyoruz. Özellikle hitbox bölgesi olan yan taraflarda. Önümüzdeki yamaların birinde gelecek.

Bir oyuncu olarak bu ağır kanamayı nasıl çözeceksiniz?

Hemostatik enjektörlere ihtiyacınız olacak, bunlar çok amaçlı olacak ve şoku gidermek için bir morfin enjeksiyonuna ihtiyacınız olacak.

GL40 hakkında ne yapacaksınız? Mesafe alanı ve etkili olduğu alan çok güçlü, spawn olma oranı azaltılabilir mi?

Spawn oranını düşürmek için bir şeyler yaptık. Şu anda 0’dır. Şimdi satın alın, kısa bir süre içinde kaybolacaklar. 12.8 yamasında cephanede ve belki de GL’nin kendisinde değişiklikler olacak. Oyunun tamamen dengeli olmasını beklemeyin, ancak hayat dengesizdir. Her zaman OP olan şeyler olacaktır, bu tasarım gereğidir. Oyunda el bombasıyla vurulursanız şikayet eder misiniz? Elbette yapabilirsin, ama gerçek hayatta hayır. Bazı insanların bunun üzücü olduğunu düşündüğünü anlıyorum. Ancak yine değişiklikler yapılıyor. Daha fazla şikayet etmeden önce bunların uygulanmasını bekleyin.

Son zamanlarda tüm Dünya’da gerçekleşen EFT turnuvaları hakkında fikriniz nedir?

Bu turnuvaları seviyor ve onları düzenleyen insanları gerçekten seviyor ve gerçekten daha fazlasını görmek istiyor. Gelecekte bu tür etkinlikler için uyarlanmış ayarlar/mekaniklerle özel sunucular olabilir. Nikita bunun için daha fazla öneri istiyor.

-       Bu yarışmalar ve çizimler etrafında şekillenen kültürü, insanların yaptığı çıkartma ve fikirleri görmek inanılmaz – Bu Nikita’ya derin bir şekilde dokunuyor. Bu harika şeylerden daha fazlasını yapın!

RAID Ep.5 ile neler olacak?

Şu anda çekimler yapılıyor, birçok fiziksel özel efektin nasıl yapıldığını ve ayrıca iş sonrası işleme sürecini de değiştirdiler. Şu anda çıkış tarihi yok.

Nikita Topluluk yöneticileri ile ilgili önceki ifadeyi yeniden hatırlattı daha önce söylediğim şey, topluluk yöneticileri ile ilgili bir sorun olmayabilir ama başka bir sorun olabilir. Topluluğa ne olacağını bilmem gerekiyor, böylece bunu mümkün olan en kısa sürede ele almaya çalışabiliriz. Çözülmesi gereken bir iletişim sorunu var.

Bazı insanlar WIPE’ı seviyor ancak bazıları sevmiyor. Bunun hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bir paket yeni görev olacak ve günlük görevler, görevleri yeniden dengelemenin yanı sıra bir süredir çalıştığımız bir şey bu. Günlük görevler çok yakında gelecek. 12.9’da günlük görevleri bile görebiliriz.

Gelecek hafta olacak olan yayında birkaç güzel leakler olacak

BSG’nin oyunun PvE yönünü genişletme planları var mı? Herhangi bir zaman dilimi olmadan sadece genel olarak?

Bu planlanan bir şey. Kendi başınıza tamamlayabileceğiniz ilerlemenin oyunun çevrimiçi sürümüne bağlanmayacağı yepyeni bir çevrimdışı alan olabilir.

Yeniden çalışılan harita nedir?

Nikita ne tahmin ettiğimizi sordu ve çoğunluk Fabrika’ya oy verdi. Bu Woods haritası olacak. Woods için yeniden çalışma yapıyoruz. Ancak, fabrika üzerinde de yeniden çalışıyoruz. İki çalışma birlikte yapılıyor ancak fabrika daha sonraki aşamada olacak.

Yeni Woods bölgesinde kaç tane PMC göreceğiz?

Şu anda ifade edilemez ama harita 1.5-2 kat daha büyük olacak. Dağdan omurga boyunca genişliyor. Rezerv’e giden ücretli çıkış yönünde olacak.

Oyunda karanlık sorunu ne olacak?

Bu BSG’nin yaptığı şeyle değil, motorun temel sorunudur. Unity’de doğrudan olmayan aydınlatma gibi bir şey uygulamak zordur. Bunu nasıl yapacağını bilen herhangi bir grafik programcısı varsa, BSG ile iletişime geçebilir. CV’nizi deneyim ve portföyünüzle birlikte göndermeyi unutmayın.

BSG ayrıca Unity’yi bilen tecrübeli kişileri arıyor. CV’nizi tercihen portföy ile bize gönderin. Burada bir iş bulabilirsiniz.

Peki ya ray-tracing, DLSS ve gelişmiş efetkler, bu EFT’de desteklenecek mi?

Oyuna girmek için bir düğmeyi tıklamak kadar kolaysa, bunu yapacağız.

Linux’ta EFT olacak mı? Veya mobil Tarkov?

Linux’ta EFT olmayacak demiyorum. Mac ve İOS’ta aynı. Bunlara, evet ya da hayır demek için önce bu ortamlarda çalışmak gerekiyor .

Keskin nişancılık ve iki ayaklı/üç ayaklı ayaklar ve yeni tüfekler gelecek mi?

Gelecekteki bir DLC’nin parçası olacak.

Ekonominin dengelenmesi söz konusu mu?

Laboratuvar kartları daha ucuz hale getirildi, bu sadece Tarkov’da olacak bir şey. Örneğin bazı şeyler belirli zamanda satışa çıkacak. Ekonomik olaylar. Ekonominin veya metanın önemli ölçüde değiştirildiği yamalar ekledik. İşler değişecek, bu EFT’de asla değişmeyecek olan tek şey. Bazı öğelerin rastgele kıtlığına, daha dinamik bir sisteme sahip olacaksınız, bu neredeyse gerçek hayat hissini yeniden yaşatacak bir şey ve bunu istiyoruz. Bu çok zor, ama yapmak istediğimiz şey bu. “Dengelemeden” gerçekten bahsedemeyiz. GL40 ve diğer şeyler gibi çok dengesiz şeylere odaklanmayı tercih ediyoruz. BSG dikkat ediyor. Şu anda oyunla ilgili çok fazla tartışma görüyoruz ve bunlardan çıkan sonuç oyunun nereye gitmesini istediği konusunda genel bir anlayışa yol açıyor. Şu anda gördüğümüz her şey bir deneydir. Bu oyun döngüsünün yarın mutlaka var olacağını düşünmeyin. Pek çok iyileştirme olacak. Sorunlu olan şeyler şimdi değişecek. Her wipe işlemi, oyunun vizyonuyla daha uyumlu, daha ilginç yeni şeyler getirecektir. Gerçek dengesizlik hile yapanlardır. Bu haksız avantajdır. Hile yapanlar küçümsediğim pislik parçalarıdır ve onlarla her seferinde olabildiğince sert bir şekilde başa çıkmak istiyorum. BSG sürekli olarak bu hilecilerden kurtulmak için çalışıyor bu berbat bir şey ama BSG onlardan kurtulmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Ekonomi için dinamik olaylar bundan sonra önemli olacak. Örneğin Bitcoin gerçek hayatta BTC fiyatına bağlanacak, örneğin şimdi ve sonsuza kadar bu olacak. Bit pazarı kavramı elbette değiştirilebilir.

Nikita ayrıca farklı bölgelerin ünlü yayıncılarından topluluğun istediği şeylerin özetini kabul edeceğini belirtti. Bu yerlerden bilgi almak neler olup bittiğini ve ne istendiğini kavramasına yardımcı olacaktır.

Steam Audio durum nedir?

Yönlülük ve patlamalarla ilgili sorunlar var. Bunu düzeltmek için çalışmalar yapılıyor. Geliştiriciler gerçekte ne üzerine çalışabileceklerini konusunda bir sınıra ulaştı. Optimize ediliyor. Ancak performans sorunları var. Ses kapatma ve diğer efektler eklendi oyunun sesini çok daha iyi hale getiriyor. Uygulandığında isteğe bağlı olacaktır çünkü herkes için önemli bir etki yaratacak.

Revolverların durumu nedir?

Çift namlulu av tüfeği ve tabancalar, benzeri şeyler benzersiz mekanikler gerektirdiği için ileriye alındı. Maalesef bunlar daha da gecikecek.

Bit pazarı üzerindeki Captcha üzerinde yapılan bir çalışma var mı?

Neden bu kadar çok fazla şey alıyorsun ve nasıl bu kadar çabuk alabiliyorsun?

EFT’de bir parkur olacak mı?

Hayır

Geliştiriciler oyuna çok fazla IR teknolojisi ekleyecek.

Ayrıca büyük olasılıkla geliştiriciler artık hafta sonları çalışacak.

Keyifli günler!

 • Confused 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Omer1995

Çeviri ve bilgi için teşekkürler.

 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
wovlxrdx

çeviri için teşekkürler. ama nikita hep konuşuyor. icraat görelim artık. hatırlarsanız 12.6 wipesinden önce de ne deniliyordu oyun aşırı zorlaşacak milyon yapmak hayal olacak gibi şeyler deniyordu. sonuçta hiçbir şey değişmedi. gene ekonomik dengeleme deniliyor ama umarım sonucu hüsran olmaz ve markette değişiklik yapılır.

Share this post


Link to post
Share on other sites
SametArslnts

Çeviri için teşekkürler, çok güzel yenilikler geliyor. Heyecanla bekliyorum :)

 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
 • Create New...
b38e7c858218a416ef714554dce933a2