Jump to content
Sign in to follow this  
j0zeph

Intrebari frecvente - ajutor pentru jucatorii noi in Tarkov

Recommended Posts

j0zeph

Acesta este un scurt material pentru ajutarea jucatorilor noi sau existenti despre cativa factori importanti ai jocului

newbie_faq.png

Î: Cum pot obtine ajutor pentru a afla despre joc?

R: Exista un program "Sherpa" unde jucatori veterani isi ofera suportul si explica despre elemente de baza si daca va alaturati puteti sa va alaturati unei echipe unde sa jucati impreuna si sa invatati despre elemente fundamentale ale jocului. Puteti afla mai multe despre acest program aici:

Î: Ce ar trebui să fac în joc?

A: Escape From Tarkov este un joc cu multe posibilități! Dar cel mai simplu mod de a începe este să vă familiarizați cu hărțile. Există un mod„offline raid” al jocului care vă permite să testați jocul cu roboți (sau fara), să învățați hărțile și apoi să începeți să faceți misiuni. Fiecare comerciant pe care îl găsești în joc are o listă de misiuni în care poți câștiga ceva experiență și recompense în joc, precum și reputație (care va deschide mai multe articole de cumpărat cu acel comerciant)

Î: Ce se întâmplă cu lucrurile mele când mor?

R: Datorită aspectului hardcore al jocului, pierzi tot ce aduci cu tine într-un raid când mori sau esti MIA (disparut in actiune). Există o singură excepție: containerul dvs. sigur - Articolele pe care le stocați aici sunt pastrate chiar și atunci când mori.

Î: Ce este un container sigur?

R: După cum am menționat mai sus, odată ce mori pierzi totul, cu excepția a ceea ce se află în containerul tău securizat. Există containere sigure de dimensiuni diferite, cel mai mic este un slot 2x2 (numit container alfa) și, deși unele pot fi achiziționate de la comercianți, cel mai mare poate fi câștigat doar făcând misiuni pentru comercianți.

Î: Am găsit ceva care cred că este o eroare în joc, cum îl raportez?

R: Deoarece Escape From Tarkov este în versiune beta, vor exista bug-uri! Vă mulțumim că doriți să le raportați, realizarea rapoartelor de erori ne va ajuta să rezolvăm problemele legate de joc. Puteți raporta erori prin intermediul funcției din launcherul jocului „Report bug”. Vă rugăm să descrieți problema și să atașați fisierele log ale jocului plus , de preferință, un videoclip YouTube care să prezinte problema.

Î: Ce este WIPE și când are loc?

R: În timp ce jocul este încă în curs de dezvoltare, echipa de dezvoltatori BattleState Games va necesita uneori să curete toate informațiile utilizatorului, ceea ce înseamnă că datele profilului vor fi resetate la punctul de plecare, adică fiecare jucător își va reface inventarul, misiunile ,progresia, experiența etc. resetați la ceea ce a fost de la început. Unele patch-uri modifică jocul într-o asemenea măsură în care acest lucru este necesar. Până în prezent acest lucru se întâmplă aproximativ o dată sau de două ori pe an.

Î: Ce este ascunderea?

R: Ascunzătoarea începe ca o pivniță abandonată undeva cu opțiuni limitate, dar vă va oferi capacitatea de a crea obiecte, de a vă îmbunătăți starea de sănătate, de a testa armele, de a genera bitcoins, de asistenta pt misiuni si  SCAVS pentru a vă aduce lucruri și multe altele! 

Î: Jocul mi se pare nedrept. De ce mă potrivesc cu grupuri când fac doar coada?

R: Jocul nu trebuie să fie „echilibrat” sau „corect” în sensurile convenționale ale acestor cuvinte. Jocul este menit să fie greu pentru jucătorii noi - iar designul de bază se bazează pe faptul că joci împreună cu o echipă. Mergând solo este desigur posibil, dar mult mai dificil! Este vorba, de asemenea, de a-ți crea povestea. Joacă așa cum vrei, dar te rog să înțelegi că unele stiluri de joc vor fi mai dure ca începători decât altele. Puteți găsi mai multe informații despre The Vision of Escape From Tarkov aici:

Î: De ce oamenii nu mor? Îmi trag toate gloanțele in ei si degeaba.

R: Diferite tipuri de muniție au scopuri diferite. Odată ce știi ce muniție face ce, vei avea un succes mai bun. Unele muniții sunt foarte bune la penetrarea armurilor, altele sunt  bune pentru vatamarea partilor fara armura. Alegerea tipului potrivit de muniție pentru o luptă este importantă. Exemplu: Folosirea muniției pentru vătămarea fizica ar fi eficientă atunci când se trage la picioarele, brațele sau fața inamicului.

O resursă bună pentru a vedea tipurile si diferențele dintre gloanțe accesați:

https://tarkov-tools.com/ammo

• Thanks 1