Jump to content

PVP sırasında stutter

Thatkidjester
 Share

Recommended Posts

Selamlar arkadaşlar 

2018den beri escape from tarkov sahibiyim.Betaya sürülmeden oyunu uzun süre gözlemiştim betaya açıldığı gibi de kaptım zamanında.

Oyunu farklı farklı sistemler de oynadım daha önceden.

ASUS ROG GL552VW Laptopum ile 2018-2019 arasında

Low tier bir PC ile amdfx serisi-ekran kartı/işlemci

ve bugüne kadar da aşağıda belirttiğim sistem ile oynuyorum.

İntel i5 8500

corsair 16 Gb dd4 2400 mhz ram

Samsung evo 970 SSd NVM M2

Asus DUAL GeForce GTX 1660 Ti OC 6GB

Pvp sırasında dolu ekipmanlı playerlara denk geldiğimde oyun saniyelik donuyor ve doğal olarak ölüyorum.Ve bazı anlarda da çok sık FPS drop yediğim oluyor.En son ayarlarla biraz oynadıktan sonra fps droplar bir nebze hafifledi lakin pvp sırasında gelen donmalar cidden saç baş yolduracak nitelikte

yani sistemimin yetersiz bir sistem olduğunu düşünmüyorum şayet diğer oynadığım oyunlarda performans adına hiçbir sıkıntı yaşamıyorum ama konu EFT olunca bu kadar para verdiğim bir sistemin bile dumur olduğunu görünce biraz moral bozuyor.

Benzer sorunları deneyimleyip çözüme ulaştırmış arkadaşlar önerilerinizi beklerim.

Oyun içinde kullandığım ayarları da eklenti olarak konuya ekleyeceğim değiştirildiğinde fayda edeceğinizi ayarları lütfen belirtin.

Teşekkür ederim şimdiden.

2021-05-19[00-51] (0).png

2021-05-19[00-52] (0).png

Ryzen 5 2600 kullanıyorum, stock halde. Bir buçuk yıldır oynuyorum, use only the physical core kapattığımdan beri stutter ve fps drop azaldı, şu sıralar neredeyse yok derecede. Auto RAM Cleaner'ı da kapatıp ikisiyle denemeni öneririm, bende ikisi de kapalı ve faydasını kendim için gördüm. Ayrıca Overall visibility'i 1000'e çekmeni öneririm, 1000'den sonrası eğer bilgisayarın gerçekten iyi değilse gereksiz, fps düşüşü yaşatır, arka planı dağları falan gösterir boşuna.

selam dostum, 

dönüş için teşekkür ederim öncelikle.yazdıklarını bir test ettim.Çok idrak edememiş olsam da stutterlar azalmış gibi gözüküyor şimdilik.Overall visibility çok etki etmedi ama. auto ram cleanerı ve use only the physical core özellikleri biraz daha low tier sistemler için ideal anladığım kadarıyla.Yani benim mantık bulamadığım benden daha alt sistemlerde oynayan arkadaşlarımın benden daha iyi performans alması oyun içinde.Aslında derdim pvpde çatışma sırasında gearlı bir player gördüğümde bu stutterlardan kurtulmak.Onun dışında oyunu biraz daha temiz oynuyorum verdiğin ayarlarla eskisine göre.Teşekkür ederim tekrardan.

Posted (edited)

Selam,

Bu sorunu bu sıralar bende yaşıyorum ne yazık ki,  ayarlardaki auto ram cleaner ve use only the physical ayarları işe yaramadı. Sorunu launcher üzerinden ticket açarak bildirdim. Şuan bir yetkili ile neler yapabileceğimiz konusunda yazışıyoruz. Bir sonuca ulaşırsam konuya ekleme yaparak belirtirim. İyi kaçışlar.

Edit : Bu arada bendeki stutter pvp sırasında değil normal koşarkende oluyor. Sistemim ortalamanın üstünde bir sistem.

Edited by SametArslnts

Evet şu iki üç gündür ben de sadece pvp anında değilde normal gameplay sırasında yaşamaya başladım.Hatta takım arkadaşlarım da aynı problemi yaşamaya başladılar.hotfix bekliyoruz anlık olarak bu duruma.Normal olarak oynarken mevcut kullandığım ayarlarda 70-100 fps arası alırken.Anlık droplar oluyor ve fps 1-10 civarında geziniyor oyun sırasında.Ve aramızdaki en iyi sisteme sahip arkadaş bile yaşıyor aynı sorunu.

Merhaba @Thatkidjester,

Öncelikle "Use only the physical cores" ve "Auto RAM Cleaner"  üzerinden bahsediyim. İnternet üzerindeki ISLC gibi programlar Standby bekleyen "RuntimeBroker.exe" ile askıya alınmış uygulamaların RAM üzerinde yer kaplamaması için düzenli aralıklarla bunları terminate eder. Oyun içerisindeki ram cleanerin windows üzerinde böyle bir yetkisi olamayacağı için oyun üzerindeki ram cleaner oyunun RAM de geçici olarak tuttuğu kısmı temizlemeye çalışır. 8GB ve üstü ramlerde Auto Ram Cleanerin aktifleştirilmesi önerilmez. 

"Use only the physical cores" seçeneği ise AMD işlemcilerde performans düşüşü gösterirken Intel işlemcilerde ise performans artışı göstermiştir. Tarkov single core performance üzerinde kurulu bir oyun yani tek çekirdek performansın ne kadar yüksek ise tarkovu o kadar rahat oynarsın. İşlemci alırken dikkat edilmesi gereken en büyük husus budur.  i5 8500 de bu konuda pek ileri bir işlemci değildir. Yani senin sistemini bottleneck eden senin işlemcin şuanda. Bazı şeyleri deneyerek kendin için en ideal ayarı bulman gerekiyor. 

Nvidia denetim masasından V-SYNC ayarını zorla Oyundan kapat

Oyundan aktifleştir Denetim masasından kapat

Her iki durum içinde use only the physical cores seçeneğinin nasıl etki ettiğini gözle. 

Tarkovda Görüşmek Üzere

AllstarCRM