Jump to content

Hile sorunsalı

Kabudurcan1
 Share

Recommended Posts

Posted (edited)

Oyunda wallhack, aimlock ve buna benzer birçok hileyle karşılaştım. Son zamanlarda, speedhack, sınırsız el bombası, sınırsız mühimmat gibi absürt hilelerle karşılaştım. Ben milsim oyunları seven birisiyim ve bu olaylar cidden sinirimi bozmakta. Battlestate hileye karşı adımını çok geç attı, bunu da biliyorum ama atılan adım da bir o kadar da yanlış.
 Neden yanlış adım atıldığını size şöyle söyleyeyim. Bir projeyi hayata geçirmek için ve onu sürdürebilmek için pragmatik kararlar almak gerekmektedir. Misal, bir departman bütçe kesintisi yaşıyorsa büyük ihtimalle yapacakları iş bir o kadar da geri olacaktır. Bu geç ve yanlış atılan adım sadece "atılmış" olarak kalmaktadır.

Ben 20 senedir oyun oynamaktayım, bunun 13-14 senesini online oyun oynarak geçirdim. FPS, RTS, TPS, MMORPG, aklınıza ne geliyorsa o mecradan oyunlar denedim ve oynadım. Ve online oyunlarda şunu gözlemledim : eğer bir oyunun türlü türlü hilesi çıkıyorsa ve kullanan kişi sayısı artıyorsa bir şeyler ters gitmiş demek oluyor. Artık o oyunu bırakıp yoluna bakma vakti gelmiştir.

Escape from Tarkov'u 2017'nin son çeyreğinde aldım ve 1 seneye yakın oynadım. Oyun çıktıktan sonra 4-5 ay içerisinde hilesi çıktı. Daha oyunda "rapor et" butonu dahi yoktu. Kime nereye şikayet edeceğimi bilmiyordum. Uzun bir ara verdim. Tekrar başladım 1-2 aydır oynamaktayım ama 4-5 oyunun birinde hileye dek gelir oldum. Duvardan vuran mı dersiniz, ses çıkarmadan uçanı kaçanı mı dersiniz, 20 bomba atanı mı dersiniz, terminatör gibi tarayarak gezeni mi dersiniz... Ne derseniz deyin, artık "sağı solu banladık", "1.5 milyon oyuncu banladık" demekle iş olmuyor. Devasa bir adım atma vakti gelmiş ve geçiyor bile. Battlestate Games buna cidden gözünü yumacak mıdır ? Diğer oyun yapımcıları gibi aktif olmayan oyuncularını banlamak, göz karalamak, göz yummak artık "fasa fiso", "kuru sıkı". Şu yeni gelecek güncellemede 1-2 haftalığına derin bir nefes alabileceğiniz neyse ki ama sadece 1-2 hafta. Sonrasında mevlanalar, terminatörler, flashlar fılrayıp bizim oyun zevkimizin içine tükürecekler, o kadarını biliyorum. Umarım en yakın zamanda bu "devasa adım" atılır ki bizde, insan gibi oynayanlar da oynayabilsin.

Edited by Kabudurcan1
  • Sad 1