Jump to content
Sign in to follow this  
Dimitri468

Hideout Bölgesi Özellik Soruları Ve Geliştirici Cevapları

Recommended Posts

Dimitri468

Merhaba Hayatta Kalanlar!

Yakın zamanda Escape from Tarkov için gelecek olan bir mekanik duyurduk, gelecekte "Escape from Tarkov Açık Beta" oynanacak olan Sığınak(The Hideout) konusu.

Çoğunuz Sığınak(Hideout) ile ilgili sorularınız olduğunu ve size geliştiriciler'den derlenmiş bir dizi soru ve cevaplarını sunmaktan mutluluk duyuyoruz! Umarız bu cevapları okumaktan zevk alırsınız! Sığınak ve Escape from Tarkov için Battlestate Oyun Geliştirici Ekibine sürekli soru soran herkese teşekkürler!

Topluluğumuzun yeni duyurulan Sığınak'ın özelliği ile ilgili olarak sorulan bu soruların yanıtlanması için @Blackb1rd'e ve okunabilirlik için soruların küratörlüğünü ve biçimlendirilmesine yardımcı olan @Olloch'a teşekkür ederiz.


Sığınak(Hideout) Duyurusu'ndan Sorular ve Cevaplar

S: Diğer oyuncuları sığınağa davet edebilir/getirebilir miyiz?
C: Gelecekte mümkünatı yüksek ve Geliştirici Ekibimiz kendi kişisel gizliliğinizinizi diğer oyuncularla paylaşmayı münkün kılacaktır!

S: Sığınak SCAV'lar veya diğer oyuncular tarafından saldırıya uğrayacak mı?
C: Sığınak, Tarkov'da güvenli bir bölgede bulunacak ve SCAV'lar veya diğer oyuncular tarafından saldırı tehlikesi altında olmayacaktır.

S: Yükseltilebilen güvenlikten bahsettiniz, bahsettiğiniz durum ne geliştiriyor?
C: Sığınak giriş kapısını güçlendirebilir ve güvenlik kameraları kurabilirsiniz.

S: Jeneratörlerin çalışmaya devam etmesi için sürekli benzin mi yağmalamamız gerekiyor?
C: Evet. Oyuncular Sığınaktaki jeneratörlerin yenilenip çalışmaya devam etmesi için yakıtlarını bulmaları gerekecek.

S: Sığınak nerede olacak? Haritada mı yoksa ayrı bir yerde mi?
C: Sığınak, oyun alanından ayrı bir yerde bulunur; dinlenmek, iyileşmek ve yeniden silahlanmak için özel bir alandır.

S: Sığınağa tüccarlara ve güvenli depoya erişildiği gibi menü içinden erişim olacak mı?
C: Evet. Sığınağa ana menüden giriş mümkün olacaktır.

S: SCAV korumalar olacak mı peki?
C: Şu anda, Hayır. Fakat gelecekte Sığınak ile ilişkili olarak Scav'larla ilgili güzel bir özellik katmayı planlıyoruz. Gelecekteki planlar için bizi takipte kalın!

S: Afişlere resim yapma/yükleme gibi seçeneklere sahip olacak mıyız? Kendi grafiti sanatımızı yapmak güzel olur!
C: Bu harika bir fikir! Bu fikri Geliştirici Ekip arasında göz önüne alacağız ve mümkün olanı göreceğiz!

S: Bu sığınak stash yerini mi alacak?  Yani sığınak bir nevi 3D karakter ekranı mı olacak
C: Sığınak tamamen envanter,tüccarlar,stoklar ekranlarının yerini almayacak, envanterinizin temsili bir görseli olacak.

S: Sığınakta yürüyebilir miyim?
C: Evet, Sığınak içinde özgürce hareket edebileceksiniz.

S: Bir baskın(raid) sona erdiğinde, karakter otomatik olarak sığınağa mı gönderilecek, yoksa ana menüde başka bir seçenek olacak mı?
C: Şu anda sığınağa dönmek, herhangi bir baskının sonunda ana menü aracılığıyla seçilebilecek ve isteğe bağlı olacaktır.

S: Silahı değiştirmek için sığınağa gitmemiz gerekiyor mu? Bu bakımdan güvenli depodan ne farkı var? Bu bir değişiklik mi yoksa ilave bir yenilik mi?
C: Sığınak, güvenli deponun görsel bir temsilidir. Bu, oyuncuların kullanabileceği ek bir seçenektir ancak Envanter/Güvenli Depo menüsünü tamamen değiştirmez.

S: Hazırlanmak için raflara gidip ihtiyacım olanları almam mı gerek?
C: Hayır, raflardan kendinizi donatmanız gerekmeyecek.

S: Bu sığınak klan sistemi ile birlikte nasıl işleyecek? Ortak klan sığınağı gibi bir şey olacak mı?
C: Bu harika bir fikir ve mümkünatı yüksek. Bunu Escape from Tarkov içinde planladık ve zamanı geldiğinde daha fazla ayrıntı açıklayacağız.

S: Tüccarlar; Tüccarlarla iletişim kurmak için bilgisayarı veya dizüstü bilgisayarı (resimlerde görüldüğü gibi) kullanabilecek miyiz? Öyleyse eşyalarımız bize nasıl teslim edilecek?
C: Ticaret yapmak için Laptop'tan Tüccarlara erişmeniz gerekmez. Şu anda Alfa Testinde bulunan geleneksel Tüccar Menüsü aracılığıyla Tüccarları ziyaret edebileceksiniz.

S: Cephane üretimi nasıl yapılacak? Cephane belirli bir kalitede mi olacak, yoksa becerilerin ve modüllerin etkisi olacak mı? Peki ya ilaçlar nasıl olacak?
C: Silah tozu gibi kaynakları toplamanız gerekecek. Sığınaktaki tezgahı yükselttiğinizde, ek hazırlama planlarının kilidini açacaktır. Mühimmat hazırlamak zaman alacaktır ve gerekli süreyi azaltmak için ilgili beceriler konusunda ilerlemeniz gerekecektir. İlk yardım kiti gibi öğeler, Tıbbi Kaynak gibi alternatif bileşenleri gerektirecektir. İşçilik sistemimiz ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ileride açıklanacaktır.

S: Serbest dolaşma serverlarında topluluk sığınağı olacak mı ?
C: Şu anda hayır, Sebest dolaşma serverlarında topluluk sığınağı olmayacak.

S: Sığınaklarımız serbest dolaşım modunun bir parçası olacak mı? Yani haritada başkalarının sığınaklarını bulabilecek miyiz?
C: Şu an için hayır. Sığınak serbest dolaşım modundan veya baskın modlarından ayrıdır bu yüzden oralarda bulunmayacaklar

S: Ayrıca, eşya sınıflarının kendi konteynerleri ayrı olacak mı? Silah kasaları veya silah rafları, yiyecek-su ve ilaçları serin tutmak için buzdolapları, giysi rafları, tüm vücudumuzun zırhını asmak için raf mı? - Liste uzayıp gidiyor ...
C: Hayır, öğe türlerine dayalı öğeler için ayrı konteynırlar olmayacaktır. Sığınak özelliği, mevcut güvenli depo sisteminin yerine geçmek için değil, oyuncularımızın oyundan keyif alması için gelecek eğlenceli bir özelliktir.

S: Poligonda kulak koruyucularını kullanmamız gerekecek mi? Çünkü bu olmadan, gerçekçi olmayacaktır.
C: Şu anda Balistik Kulak Koruması oyun içinde bulunmakta. Onları güvenli depo sistemi ile kuşanmak isterseniz bu size kalmış.

S: Sığınağın kilidini nasıl açacağız, oyunda büyük, boş bir sığınak buluyor muyuz? Yoksa bir tüccardan satın mı alıyoruz? Yoksa başlangıçta bize verilecek mi?
C: Şu anda bununla ilgili hiçbir ayrıntı veya karar bulunmamakta. Ancak sığınağın çok özel bir görev sonunda verilen bir ödül olacağı muhtemeldir.

S: Sığınak özelleştirmesi ne kadar kapsamlı olacak? Mesela bir tüccardan 20 masa alabilir miyiz? Veya bir şablona göre mi özelleştirme olacak?
C: Özelleştirme biraz sınırlı olacaktır. Bu, tamamlayıcı bir özellik ve bir çekirdek oyun özelliği olmaması nedeniyle, mevcut çeşitli güncellemelerle birlikte bir önayarlı yapılandırma ile sınırlı olacaktır.

S: Farklı amaçlar ile sığınağın belli bölgelerine bir şeyler yerleştirebilecek miyiz? örneğin atış bölgesinde ki eşyaların yerlerini değiştirebilecek miyiz yoksa her şey sabit mi olacak.
C: Sığınakta nesnelerin kesin olarak yerleşimi olmayacaktır. Sığınak, Tarkov'dan Kaçış arayışınızda dinlenmek ve rahatlamak için bir yerdir. Kaçmaya çalışırken orada uzun süre kalmana gerek olmayacak.

S: Sığınakta bir müzik çalarımız olacak mı? Hatta belki bazı oyunlardaki gibi oyunun belli bir klasörüne çalma listesi hazırlayarak kullanabiliriz.
C: Bu harika bir fikir. Bir müzik çalar olmasını planlıyoruz ve bu özelliği müzik klasörleriyle kullanabilmeniz mümkün.

S: Eşzamanlı olarak kaç modülü kullanabileceğiz? Mevcut olanlardan birini veya tümünü seçmek zorunda olduğumuz belirli bir miktar var mı?
C: Hayır. Sığınak temelde kilidi açılabilen modüller ve yükseltmelerden oluşan bir ağacı olacaktır, ancak hangi yükseltmenin kullanılacağına dair kararlar almak zorunda kalmayacaksınız. Tamamen yeni sürüme geçirildiğinde Sığınak mevcut tüm modülleri/yükseltmeleri içerecek.

S: Modüllerde aşınma, yorulma veya kullanma süresi olacak mı
C: Modüller katman tabanlı bir sistem olacak.

S: Nadir modüller olacak mı?
C: Evet, "elit" modüller olarak adlandırılan nadir modüller olacaktır.

S: Sığınak için toplamak zorunda olduğumuz kaç adet kaynak bulunmakta ve bunların kaç çeşidi var ve nasıl çalışacak?
C: Birçok farklı madde toplamanız gerekecek. Her modülün ön koşulları bulunacak. 5 adet takım seti, 4 adet araba aküsü ve seviye 5 istihbarat becerisi. Yapımı başlatmak için bu gereksinimleri karşılamanız gerekecek.

S: Her bir Sığınak aynı mı yoksa farklı mı olacak? Eğer farklıysa ne şekilde?
C: Tüm sığınaklar ilk olarak 'temel' kurulumla başlayacak ve yapılacak yükseltme/yüklenecek modüllerle oyuncu seçimiyle özelleştirilebilecektir.

S: Oyuncular Fallout'da duvar raflarındaki silahlar, yiyecek ve içecekler gibi orada depolanan eşyaları aktif olarak sergileyen modları her zaman sevdi. Bu, EFT'de görmek istediğimiz bir şey olabilecek mi?
C: Bu özelliği düşünüyoruz.

S: Çevreyle ne etkileşim kurabileceğiz? Mesela: oturup TV izlemek, silahı onarımı vs.
C: Bunlar mükemmel fikirler! Onları göz önüne alacak ve gelecekte bunların uygulanmasını sağlayacağız.


Diğer Popüler Sorular

S: COO Nikita ile yapılan röportajda, makineli tüfek için şerit merminin olmayacağına dair bir cevap bulunmakta. Fakat daha önce RPK'dan bahsedildi ve bunu stüdyo videolarında da gördük. Bunun için bir yetenek ağacı da var. Peki makineli tüfekler asla eklenmeyecek mi yoksa şu an için mi düşünülmüyor? Ve belki tambur şarjör olanları ve diğerlerini kullanabilirim? Lütfen, bunu daha fazla açıklayabilir misiniz?
C: Şerit mermi ile beslenen makineli tüfekler olacaktır. Hiçbir kayışla beslenen makineli tüfek olmayacağını söylemedik, yalnızca şu anda uygulamak sıkıntı vericiydi.

S: Kapalı Beta öncesi bir güncelleme olacak mı? Yoksa kapalı beta sürümünün başlamasını mı bekliyeceğiz?
C: Evet, kapalı beta testinin başlamasından önce bir güncelleme olacak.

S: Saklama ve konteynerlerin yükseltilmesi kapalı betanın başlaması gelecek mi? eğer gelmeyecek ise ne zaman eklemeyi düşünüyorsunuz.
C: Hayır, Sığınak Duyurusunda ilan ettiğimiz gibi, Sığınak Özelliğinin Escape from Tarkov'un Açık Beta'sında uygulanması planlanmaktadır.

S: Sweetfx'in kullanımı sonucunda ban yermiyim? Oyun görünümünü güzelleştirmek ve değiştirmek için bunu kullanmak istiyorum. Buna diğer oyunlarda da izin verilir. Battle State Game'nin bu konudaki tutumu nedir?
C: Hayır, SweetFX anti-hile sistemimiz tarafından algılanmaz ve bir dolandırıcı olarak işaretlenmez. Diğer oyunculara karşı haksız avantaj elde etmek isteyen herhangi bir oyuncunun yakalanmasına ve yasaklanmasına yardımcı olmak için sürekli iyileştirmeler yapıyoruz.

S: Makro kullanımı sonucunda ban yermiyim?
C: Şu anda, hayır. Bu kararı istediğimiz zaman değiştirme hakkımız saklıdır. Bununla birlikte, makro kullanımı oyunda öngörülemeyen sorunlara neden olabilmekte/olabilir ve bunları kullanmak önerilmez.


Sığınak güncellemesi hakkında ki diğer sorular

S: Ölmenin oyuna etkisini nasıl planlıyorsunuz? Öldükten sonra radyasyon veya diğer negatif etkiler devam edecek mi yoksa kaybolacak mı?
C: Radyasyonun ve diğer negatif etkilerin öldükten sonra devam etmesini düşünüyoruz

S: Baskından çıktıktan sonra zırhların hemen tamir olması gibi oyuncunun canıda hemen dolacak mı yoksa herhangi bir dinlenme veya dolması için beklememiz gereken bir süre olacak mı?
C: Baskınlar sırasında bu tür şeylerin üstesinden gelmek durumundasınız, otomatik olarak düzelmeycekler.

 

Tekrardan Escape From Tarkov'a gelecek olan sığınak özelliği ile ilgili sorularını gönderen herkese teşekkür ediyoruz. Gelecekte açıklanacak ve yayınlanacak çok şey var bu yüzden haber bültenimizi takip etmeyi unutmayın!


 

Share this post


Link to post
Share on other sites
EFTci

Bu oyunu satın aldıktan sonra bilgisayar değiştirirsem oyunum gider mi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...
b38e7c858218a416ef714554dce933a2