Jump to content
Archibald

Spadki FPS / Loading-crash / Zużycie RAM

Recommended Posts

Archibald

Witam,

po oraz przed ostatnim update zacząłem miewać problemy z grą. Mniej więcej zarysowują się tak, iż nawet jeżeli załaduję się na mapę bez crashu podczas ładowania "loading map" (mówimy tutaj o mapie Customs) to płynność rozgrywki jest zależna od... no właśnie od czego? Raz gra działa płynnie a raz to pokaz klatek - dosłownie. Przed update miałem grę na medium ponieważ nie posiadam komputera z NASA a z drugiej strony nie jestem aż tak wymagający jeżeli chodzi o wygląd :( "Lubi się co się ma".

Wiem, że grę wypada odpalać przez .exe bo naczytałem się już dużo pochodnych tematów. Nawet zacząłem zwalać winę na swój system i szukać w nim problemu jednak problem pojawia się tylko w Tarkovie...

Tutaj pojawia się zużycie RAM, które miesiąc temu nie osiągało u mnie 90% zasobów. Wartości o których mówię to czasami nawet 7 GB z 8 na pokładzie a świeżo po otrzymaniu gry coś takiego nie występowało. Czy gra naprawdę tak mocno narzuca zmianę podzespołów czy po prostu czas ją odstawić na jakiś czas póki nie wyjdzie stabilniejsza wersja?

Czy tego typu problemy są często spotykane? Są jakieś solucje albo porady poza czekaniem?

Roxer

Mam podobnie po tym patchu nie da się grać reezy lagi czasami idzie przejść pół mapy bez problemu i nagle zwiechy lagi kij wie co. Dodam że przed aktualizacją doświadczałem od czasu do czasu desynca a tak to gra śmigała bez zająknięcia na medium.

• Confused 1

Wiru

Ten patch popsuł coś z użyciem RAM. Jeśli masz 16GB raczej problem będziesz miał aby ze spadkami fps ale gdy ktoś ma 8GB pojawiają się zwiechy, spadki do 1fps oraz crashe gry.

Raczej każdy kto ma mniej niż 16GB nie może sobie normalnie pograć. Trzeba czekać na łatke od Developerów ale moim zdaniem szybko się ona nie pojawi.

Edited by Wiru

Archibald

Dzięki za zapewnienie i odpowiedz.

Nie spodziewam się szybkiej naprawy problemu, niestety...

Archibald

Jestem w szoku albo miałem dużo szczęścia...

Problem zniknął. Na CUSTOMS nie miałem tego problemu i nawet gra mi się nie zwiesiła podczas loading więc... powiem szczerze jestem w szoku i nie wiem co o tym myśleć. Zwłaszcza, ze patch notes nie było mowy o zmianach w takiej materii...

Edited by Archibald
  • Hot 1

Kmieciu
1 hour ago, Archibald said:

Jestem w szoku albo miałem dużo szczęścia...

Problem zniknął. Na CUSTOMS nie miałem tego problemu i nawet gra mi się nie zwiesiła podczas loading więc... powiem szczerze jestem w szoku i nie wiem co o tym myśleć. Zwłaszcza, ze patch notes nie było mowy o zmianach w takiej materii...

Several minor optimizations of Customs

"minor optimizations " = w języku nowych ruskich to jakieś 1-2 GB RAMu mniej ;-)

• Like 1

caleb59

U mnie dalej przymula np. koło akademika, jak dla mnie zero zmian w optymalizacji takich na prawdę widocznych od czasów przejścia na Unity 5.6 kiedy to było czuć porządnego kopa na plus w wydajności gry...

• Like 1

Archibald

Pewnie masz rację ale na słabszej wydajności PC każda (nawet minimalna) zmiana liczy się na plus i jest zauważalna :) Z resztą musisz przyznać, że skoro ktoś ma 8GB RAM, a gra nie zużywa już 7 jednak o całe 2 mniej to daje duży zapas.

Z tego co widzę posiadasz w PC "i7-2600K 3.40GHz | 16GB DDR3 RAM" - tak mówi podpis. Z ciekawości takie specyfikacje sprzętowe dają Ci możliwość grania w ilu FPS / na jakich ustawieniach? :)

Edited by Archibald

caleb59

Ultra i 50-60fps w 1680x1050 praktycznie w każdej innej grze...

Lepiej by było jakbyś zapytał o specyficzną grę to bym Ci udzielił specyficznej odpowiedzi bo np. w takiej Armie to paździerz jest zawsze i wszędzie u każdego na jakiejkolwiek konfiguracji...

Edited by caleb59

Archibald

Doszło do nieporozumienia ale możliwe, że to moja wina. Oczywiście chodziło mi o Tarkov co nie zmienia faktu, że zważam na to, iż gra jest w fazie (wczesnej) bety. Jak na Tarkov w aktualnej formie to niezłe osiągi - tak sądzę...

Arma 3 to Arma 3 :D Znam temat i przyznaję rację. Tak czy inaczej tej grze niewiele jest w stanie pomóc, a raczej Bohemi :D

Temat sądzę, ze jest do zamknięcia. Wydaje mi się, ze jeżeli ktoś w przyszłości natrafi na podobne problemy i porówna je z tym co zostało napisane to chociaż nie będzie zachodził w głowę czy to wina systemu, wnętrzności PC czy innego pokroju... Solucja jest jedna. Update i optymalizacja EFT.

Edited by Archibald

caleb59

Polecam temat: 

Co do Tarkova - póki nie wyjdzie final to co patch sytuacja może się zmieniać na lepsze lub na gorsze...

Archibald

Bardzo fajny temat, ale nie wiem czy osobiście powinienem umieszczać swoje specyfikacje zwłaszcza, że każdy w temacie ma mocniejszy procesor i więcej RAM na pokładzie. Mogę kogoś wprowadzić w błąd a tego bym nie chciał. Tak jak zaznaczyłeś sytuacja się lubi zmieniać i póki ktoś nie ma mocnego i5 (przykładowo 3570) oraz zapasu RAM to pisze się na grę w ciemno... (Nie wspominam o grafice) Pamiętajmy - jedne update obfitują w polepszenie wydajności inne za to potrafią napsuć krwi... Nikomu oczywiście nie wskazuję, że nie warto kupować gry z tego powodu, ale czasami na samych chęciach pogrania można się przejechać.

Reasumując, lepiej mieć zapas w konfiguracji sprzętowej - zwłaszcza w pamięci RAM... no i cierpliwość do serwerów :D

caleb59

@Archibald jak tam u Ciebie po nowym patchu? Ja nie widzę kompletnie żadnej różnicy na plus w wydajności - wystarczyło znowu przejść się pod akademik na Customs i kisiel a nie fpsy, zresztą patrzenie i celowanie na moście również powoduje kisiel - to nie są dropy ale coś takiego jakby gra działała w spowolnieniu - szczególnie efekt ten potęguje celowanie z broni (przyrządy) w tych miejscach i ruszanie myszą...

Edited by caleb59

Archibald

Dziękuję za pamięć :D

Szczerze... jest lepiej? Znak zapytania jest efektem, iż nie wiem czy każdy się ze mną zgodzi... oczywiście z osób które miały podobne problemy prędzej.

1. Rozegrałem około 3h (prędzej było to nierealne z powodu problemów technicznych z samą grą) w godzinach kiedy właściwie nie dało się grać. Okolice 19.00 - 21.00 / 14.00 i o dziwo... udało się nawet pograć...

2. Jeżeli chodzi o ładowanie gry - nie miałem przez ten czas crasha. Wsio się ładuje bez problemu. 79% przechodzi, nie mam już ścinek dźwięku, które zwiastowały działanie alt + f4...

3. Pobór pamięci - według mnie w normie bo nie miałem żadnego freeza PC. Nie sprawdzałem w menadżerze.

Mówimy oczywiście o mapie customs na, której nie mogłem prędzej grać. Wykorzystując pomiar pamięci (komenda fps 1) na Customs od początku rozgrywki mam "płynność" w ruchach postaci. Prędzej miałem ścinki i power pointa póki wszystko się nie załadowało. Aktualnie tak nie jest więc... 16GB naprawdę nie jest obowiązkowe a wystarczy żeby twórcy za priorytet ustawili optymalizację. (Oczywiście nie czepiam się nikogo z tymi 16 GB RAM bo prędzej czy później stanie się to normą... ja po prostu sądzę, że powinno to być później)

Przeprowadziłem pewną obserwację. FPS u mnie na Customs kulają się od 40 w górę do 60. A dodam, ze ustawienia udało mi się zmienić na medium. Gra kiedyś była niegrywalna na LOW a teraz jest grywalna na MEDIUM. Wracając do obserwacji... Oglądałem ostatnio Kottona - FPS na początku Customs 120 (pamiętajmy o jego konfiguracji komputera) - po podejściu do akademików 60... Wnioski nasuwają się same. 120fps i regularny spadek do 60? Sądzę, ze 60fps to nadal stabilna rozgrywka ale, że aż o 50 % spada wydajność?

Mam wrażenie, ze update polepszył się wydajność na sprzęcie słabym. Na plus chyba podziałało skrócenie czasu przebywania na mapach oraz dodawanie nowych serwerów (o ile to prawda). Mogę się mylić, wejść zaraz do gry i dostać crash więc jeżeli tak się stanie dam o tym znać. Może taki był target update? Słabe wydajnością PC. Nie wiem... mam obawy, że może tak być a czemu obawy zostawię dla siebie na jakiś czas :)

caleb59 - Racja, patrzenie na dalekie dystanse, które mają dużo obiektów oraz obejmują większy obszar tez u mnie powodują spadki od 10 do 20 fps. Oczywiście, jeżeli w takim momencie pojawi się oponent... mam kulę w głowę. Także wygrywa sprzęt.

Wspomniałeś o spowolnieniu - mam identyczne problemy.

Poza tym pingi na serwerach nadal duże x)

• Upvote 1

caleb59

Dzięki za racjonalne podejście do sprawy i podzielenie się spostrzeżeniami, mam już dosyć czytania bredni niektórych osób jak to im wszystko zawsze ładnie działa i nie mają pojęcia o co chodzi...

Tu nie chodzi o potępianie gry dla zasady - wiadomo, że trwają prace nad optymalizacją ale jak widzę posty osób, które na podobnym sprzęcie z uporem maniaka ciągle twierdzą, że jest wszystko w porządku to szlag mnie trafia bo nic nie jest w porządku tak naprawdę i nie wiem gdzie oni mają oczy...

Natomiast pozytywne opinie osób ze sprzętami typu I7-7700K, 16GB RAM i GTX 1080 są moim zdaniem bardziej szkodliwe niż pożyteczne bo oni mają duży zapas mocy i nawet wersja alpha, która działała totalnie źle u większości osób przed przejściem na DX 11 i Unity 5.6 działała u nich dobrze no ale na Boga - takie komputery to jest nadal rzadkość u nas w Polsce, a jeśli BSG ma zamiar wzorować się na opiniach takich osób jak @Kotton i reszta ludzików z USA z komputerami za grube tysiące, gdzie wszystko działa im zawsze płynnie to cała reszta osób ze słabszymi konfiguracjami PC zostanie z ręką w nocniku...

Szczerze wierzę, że gra zostanie w końcu poprawnie zoptymalizowana dla każdego z nas i będzie w pełni grywalna...

• Upvote 1

Archibald

Panie caleb59 - nic dodać nic ująć :)

TheWay

@caleb59

Patrząc po tym co pisałeś w "Sprawdź czy ci pójdzie!" masz podobne parametry do moich, poza delikatną różnicą w przypadku procesora.

Może masz zbyt wysokie ustawienia, albo jakiś podzespół zaczął się psuć?

Ja gram obecnie na wszystkim na low, z teksturami podciągniętymi na High oraz większym zasięgiem renderowania, bo jednak mój sprzęt wymaga wymiany na nowszy, gra na Customs to 80% 60 kl/s, momentami zdarzają się spadki o około 15 klatek, jednak są one dosyć rzadkie, oczywiście jeśli nie pojawią się opóźnienia na serwerze.

Grę nawet stream'owałem, zobacz sobie archiwum na twitch, mój nick to TheWayToGG, jednak jeszcze nie odpalałem stream'a po aktualizacji z powodu braku czasu.

Nie wiem czy Twoim zdaniem mam nie pisać, że mam 60 klatek, bo to kłamstwo?

Czyli jak w archiwum zobaczysz, że gra chodzi mi dobrze, to co, oskarżysz mnie, że kłamię w liście moich podzespołów?

Cały czas twórcy zbierają feedback z aktualizacji, sam go zbierałem i od ludzi słyszę same dobre rzeczy, a u Ciebie niestety zawsze jest negatywnie.

• Upvote 1

vinis88
1 hour ago, Archibald said:

Mam wrażenie, ze update polepszył się wydajność na sprzęcie słabym.

Na pewno sytuacja poprawiła się u mojego siostrzeńca (i5 6500, GTX970, 8GB RAM), nie ma regularnych freezów jak w poprzedniej iteracji. 

Z drugiej strony u mnie (i5 6500, GTX 1060 6GB, 16GB RAM) nie widać większych różnic, chociaż np. wczoraj wyłapałem kilka chrupnięć (1-2s), których nie notowałem od kilku miesięcy. Klatki u mnie wahają się pomiędzy 40 a 60fps.

• Upvote 1

caleb59
12 minutes ago, TheWay said:

@caleb59

Patrząc po tym co pisałeś w "Sprawdź czy ci pójdzie!" masz podobne parametry do moich, poza delikatną różnicą w przypadku procesora.

Może masz zbyt wysokie ustawienia, albo jakiś podzespół zaczął się psuć?

Ja gram obecnie na wszystkim na low, z teksturami podciągniętymi na High oraz większym zasięgiem renderowania, bo jednak mój sprzęt wymaga wymiany na nowszy, gra na Customs to 80% 60 kl/s, momentami zdarzają się spadki o około 15 klatek, jednak są one dosyć rzadkie, oczywiście jeśli nie pojawią się opóźnienia na serwerze.

Grę nawet stream'owałem, zobacz sobie archiwum na twitch, mój nick to TheWayToGG, jednak jeszcze nie odpalałem stream'a po aktualizacji z powodu braku czasu.

Nie wiem czy Twoim zdaniem mam nie pisać, że mam 60 klatek, bo to kłamstwo?

Czyli jak w archiwum zobaczysz, że gra chodzi mi dobrze, to co, oskarżysz mnie, że kłamię w liście moich podzespołów?

Cały czas twórcy zbierają feedback z aktualizacji, sam go zbierałem i od ludzi słyszę same dobre rzeczy, a u Ciebie niestety zawsze jest negatywnie.

Wiem, że Ci nie wypada narzekać na cokolwiek bo dostaniesz kopa od BSG więc nawet nie próbuj się wysilać...

Granie na LOW mając GTX 970? Jesteś totalnym desperatem i Twoja opinia totalnie w tym momencie się nie liczy - idąc tym tokiem myślenia karta, która ciągnie 90% gier na Ultra musi zadowolić się najniższymi ustawieniami by móc pograć płynnie? I do tego te stwierdzenia o wymianie sprzętu na nowy, gadaj tak dalej to BSG przestanie cokolwiek optymalizować tylko wymagania sprzętowe podniosą sobie do minimum GTX 1060 by grać na LOW...

Problem jest taki, że Wasz kontakt z BSG opiera się tylko i wyłącznie na uwielbieniu ich twórczości - jakiekolwiek elementy krytyki czy dostrzegania problemów są nietolerowane i wiem co mówię...

Nie gram na Ultra, gram na domyślnym presecie High, nie chcę też wszczynać sztucznej burzy bo nie o to mi chodziło - dzielę się tylko swoimi spostrzeżeniami i serio jak na obecny etap gry to po pierwsze nie ma prawa się ona nazywać betą, a po drugie wszystko jest w tak głębokich powijakach i górnolotnych planach twórców, że długo sobie poczekamy moim zdaniem na pozytywne efekty jakie miały miejsce po zmianie renderu i silnika na nowszą wersję jeśli chodzi o kwestie techniczne...

• Upvote 1

TheWay

@caleb59

GTX970 kupiłem w tym samym dniu, w którym dostałem Wiedźmina 3. na jego premierę i już wtedy zauważyłem, że karta nie wydala na ultra, to samo widzę po CoD IW.

Nikogo nie wielbię, mam swoje zdanie i jest mi przykro jeśli traktujesz mnie jak jakąś marionetkę.

Po prostu gra mi chodzi na tych ustawieniach dobrze i sprawia mi przyjemność.

Oceniać pracę BSG będzie można dopiero po premierze gry, gdy podadzą pełne oficjalne wymagania sprzętowe, aktualnie jest to projekt cały czas w trakcie prac, które moim zdaniem z aktualizacji na aktualizację idą coraz lepiej, co widzę po opiniach ludzi czy chociażby ilości osób na serwerze TeamSpeak.

caleb59

Zobaczymy jak to będzie, sam póki co też jestem nadal pozytywnej myśli ale jednak pewna obawa ciągle jest widoczna - kwestia optymalizacji to jedno ale pozostaje też problem serwerów i całej infrastruktury sieciowej...

Nie traktuję Cię jak marionetki ale wiem jak to działa od środka więc zakończmy już ten temat...

Masz rację co do premiery, ostatnimi czasy i tak rzadko się tu udzielam, postanowiłem przyjąć postawę testera głównie przy większych patchach z większą ilością zmian dlatego być może moje oczekiwania też są większe względem większych patchy - poczekamy, zobaczymy - na razie mimo wszystko jestem dobrej myśli ale jestem tego typu człowiekiem, że jak coś jest nie tak to zawsze zwrócę na to uwagę bo od tego są właśnie testy...

• Upvote 1

Archibald

Panowie, zluzujmy. Oceniajmy obiektywnie działania BSG, testujmy grę i szukajmy WSZYSTKICH problemów, które się pojawiają na różnych specyfikacjach sprzętowych. Oczywiście z nadzieją, że feedback jest zbierany i firma coś z tym zrobi. Czy zrobi okaże się na starcie open bety...

Dodam od siebie, że między procesorami i5 4440, a procesorami i5 2310 jest kolosalna różnica. Często testuje gry na innym PC i porównuje ze swoim - zdecydowanie słabszym.

Edited by Archibald
  • Like 1
  • Upvote 1

Kmieciu

Optymalizacja w Tarkovie jest beznadziejna. Nie zapominajmy,  że do niedawna gra działała na DX9.

Pewnie dlatego na starym sprzęcie gra chodzi całkiem dobrze. Osobiście posiadam I5 2500k GTX660TI + 16GB DDR3 + Dysk SSD i FPS nie spadają mi poniżej 40. Nawet w akademikach na customs podczas największych strzelanin.

Tekstury na medium, średnie detale, maksymalna widoczność. Wszystkie "pogarszacze" widoczności wyłączone.

Edited by Kmieciu
  • Like 1

Archibald

Dobra...

6,5 GB poboru w menadżerze zadań... ledwie do checkpointu dotarłem bo z 55 fps leciało do 1 a czasem do 20 fps... :/ Na dziś już mi starczy customa i generalnie znikomych szans na przeżycie ;D