Jump to content
MrKrats

Jak ograniczyć stutter oraz spadki FPS. WIN 10

Recommended Posts

MrKrats

Wiele osób od update z zadaniami skarży się na nasilenie tak zwanego memory leak'a.
Oto sposób jak go ograniczyć na Windows 10.

1. Wchodzimy do folderu z EFT.
2. Znajdujemy plik escapefromtarkov.exe
3. Klikamy PPM > Właściwości > Zgodność
4. Zaznaczamy opcje " Wyłącz optymalizację pełnoekranową".
5. W ustawieniach graficznych gry opcję cieni dajemy na najniższą a LOD na 2.

Mam nadzieję że pomogło :D

Forien

Generalnie jeśli ktoś chce kilka dodatkowych FPS-ów to

1. LOD Quality -> 2
  2. Chromatic aberrations -> off
  3. HDR -> off

Te 3 rzeczy podbiją fpsy. Można jeszcze obniżyć cienie (Shadows quality).
Filtrowanie anizotropowe, SSAA, SSR, Noise itp. mają bardzo niewielki wpływ na ilość fps.

Jeśli dla kogoś to nadal za mało, to jakość tekstur w następnej kolejności obniżyć. 

On 6.10.2017 at 1:10 PM, MrKrats said:

1. Wchodzimy do folderu z EFT.
2. Znajdujemy plik escapefromtarkov.exe
3. Klikamy PPM > Właściwości > Zgodność
4. Zaznaczamy opcje " Wyłącz optymalizację pełnoekranową".

Nope. W punkcie 4-tym powinno być <<zaznaczamy "Zastąp zachowanie skalowania przy wysokiej rozdzielczości DPI" i wybrać z listy "Aplikacja">. Nie każdemu pomoże, ale dużo osób potwierdza, że z tą opcją fpsy są stabilniejsze.

towarzysz

Problemem tej gry nie są fpsy tylko taka patologia przez którą ginie się jak pet od aików. Jak dla mnie to po ostatnim patchu nie ma co nawet odpalać tego badziewia.

• Like 1

Archibald

Właśnie takie rzeczy odpychają mnie od gry. Mam identyczne problemy - może nie z taką częstotliwością ale najczęściej kiedy wychodzi na Ciebie facet i chcesz strzelić / paść na ziemię. Gra odlagowuje po Twoim zgonie <3333333

Edited by Archibald

Atomica

Na jakim dysku macie zainstalowaną grę? Ja też miałem dość poważny problem z przycinkami ale przeinstalowałem grę z dysku HDD na SSD i działa lepiej choć nadal są czasami problemy... 

• Confused 1

Kmieciu
17 hours ago, Archibald said:

najczęściej kiedy wychodzi na Ciebie facet i chcesz strzelić / paść na ziemię. Gra odlagowuje po Twoim zgonie

Ja mam jeszcze gorzej. Nie mam stuttera ani spadków FPS.

Za to często zdarza się, że wychodzę na gracza wykorzystując element zaskoczenia, trafiam go 10 razy, kule dziurawią jego ciało, krew chlapie po ścianach a on się obraca i mnie zabija. Ekran po rajdzie pokazuje, że serwer nie zarejestrował żadnych moich trafień.

towarzysz
20 hours ago, Atomica said:

Na jakim dysku macie zainstalowaną grę? Ja też miałem dość poważny problem z przycinkami ale przeinstalowałem grę z dysku HDD na SSD i działa lepiej choć nadal są czasami problemy... 

Właśnie na SSD od początku bety razem z plikiem stronicowania. Problem pojawiał się wcześniej ale nie na taką skalę, wrażenie jest jakby w jednym momencie zapchał się cały ram. W innych grach takiego problemu nie ma tak więc dla mnie winowajca jest oczywisty - optymalizacja. Tak z ciekawości dobicie do 16GB ramu coś by pomogło czy problem nadal by się pojawiał?

O lagach serwerowych nawet nie wspominam, te były są i jak gra wejdzie w open betę to dopiero się zaczną na dobre...

Edited by towarzysz

Atomica
54 minutes ago, towarzysz said:

Właśnie na SSD od początku bety razem z plikiem stronicowania. Problem pojawiał się wcześniej ale nie na taką skalę, wrażenie jest jakby w jednym momencie zapchał się cały ram. W innych grach takiego problemu nie ma tak więc dla mnie winowajca jest oczywisty - optymalizacja. Tak z ciekawości dobicie do 16GB ramu coś by pomogło czy problem nadal by się pojawiał?

O lagach serwerowych nawet nie wspominam, te były są i jak gra wejdzie w open betę to dopiero się zaczną na dobre...

Optymalizacja jest skopana po całości... Gra chodzi jak chce, mam 8gb ramu Corsair Vengeance Pro 8GB 2133 i kartę Gtx 770 a gra działa bardzo słabo w przeciwieństwie do Army 3 gdzie nie mam żadnych problemów grając na średnich i maksymalnym zasięgu widzenia. A w tarkovie jak w lesie bo gram  na najniższych to i tak gra się zacina. Ciężko mi wam poradzić bo ta gra działa jak chce. 

Edited by Atomica

caleb59

@TheWay no i masz swój prawdziwy feedback - tak w rzeczywistości obecnie wygląda sytuacja - nie ma się co z tym spierać i proszę daj znać o tym twórcom, wręcz dręcz ich wielokrotnie bo jak widzę Nikitę Buyanov'a na streamie u @Kottona a ten mu melduje, że wszystko pięknie oprócz niektórych questów zabugowanych to mnie szlag trafia - numer był ostatnio jak @Kotton po wejściu na Customs miał 10fps przez pierwszą minutę, zaraz się zrobił hejt na czacie, a Nikita nieudolnie próbował sprawę "uciszać" i tylko bulwersował się jak gracze komentowali tę sytuację na czacie między sobą...

TheWay

@caleb59 i wszyscy.

Twórcy wiedzą o błędach, cały czas pracują nad nadmiernym pożeraniem RAMu, po ostatniej aktualizacji poszło to na plus, ale cały czas wymaga to pracy.
Zgłaszajcie proszę swoje błędy do Support'u jak tylko je napotkacie.

Mam nadzieję, że po premierze gra będzie śmigać na 8 GB, ale też sądzę, że bardzo niedługo 16 GB będzie standardem jeśli chodzi o sprzęt. Bo gdy technologia idzie w górę, to wymagania niestety też, co widać po konsolach i ledwo trzymanych 30 kl/s.

Tak jak mówię, nie wiem czy kogoś to zdenerwuje, ale na moim sprzęcie gra działa dobrze, moich znajomych tak samo.

Emn

a może to wina nowszych systemów? ja siedzę tylko i wyłącznie na win7 i odpukać po paczu gra mi chodzi bdb.

Dzikozaur

Problem polega na tym, że wczoraj wszystko działało bez problemu, a dziś jak tylko załaduje się mapa to nie da się grać bo rwie ciągle, a jak włączę menadzer zadań to mi pokazuje 100% użycia ramu.

Edited by Dzikozaur

TheWay

@Smok_91

Sam też gram na 7., ale widziałem kilka stream'ów gdzie ludzie grali na Win 10 i też im śmigało.

Roxer

Ja tam gram na win10 wszystko fajnie smigało na 8gb potem był patch i się nie dało grać dokupiłem ramu do 16gb i śmiga elegancko apo tym patchu czasami mam lekki desync jak graczy wczytuje z początlu albo jak w sobote serwer są przeładowane.

Archibald
3 hours ago, TheWay said:

Tak jak mówię, nie wiem czy kogoś to zdenerwuje, ale na moim sprzęcie gra działa dobrze, moich znajomych tak samo.

Powiem szczerze chciałbym to zobaczyć.

Dziś testowałem grę: win10, procek 4440 i5, 8GB RAM, gtx 1080 (6GB) - na low (poza teksturami tutaj medium) było płynne 50 fps ale problemy i tak się pojawiały - przycinki, dropy itp itd. Powiem szczerze - nie spodziewałem się tego bo (przykładowo) taki Shadow of War chodzi płynnie na ultra. Liczę, że BSG upora się z problemami, które nie są małe.

Edited by Archibald
  • Like 1
  • Upvote 1

Atomica
3 hours ago, TheWay said:

@caleb59 i wszyscy.

Twórcy wiedzą o błędach, cały czas pracują nad nadmiernym pożeraniem RAMu, po ostatniej aktualizacji poszło to na plus, ale cały czas wymaga to pracy.

Mam nadzieję, że po premierze gra będzie śmigać na 8 GB, ale też sądzę, że bardzo niedługo 16 GB będzie standardem jeśli chodzi o sprzęt. Bo gdy technologia idzie w górę, to wymagania niestety też, co widać po konsolach i ledwo trzymanych 30 kl/s.

To jest unity a nie jakaś super technologia, ta gra nie powinna nawet pobierać tych 8gb pamięci. 

1 hour ago, Roxer said:

Ja tam gram na win10 wszystko fajnie smigało na 8gb potem był patch i się nie dało grać dokupiłem ramu do 16gb i śmiga elegancko apo tym patchu czasami mam lekki desync jak graczy wczytuje z początlu albo jak w sobote serwer są przeładowane.

Myślę że sam fakt dokupowania pamięci ram do tej gry coś już świadczy że z nią coś jest nie tak. (16gb ramu to jest dramat żeby tyle pobierał taki silnik jak unity) 

2 hours ago, TheWay said:

@Smok_91

Sam też gram na 7., ale widziałem kilka stream'ów gdzie ludzie grali na Win 10 i też im śmigało.

Win 10 jest lepiej przystosowany do gier niż win 7. Problem polega na optymalizacji oraz w samym silniku gry. 

• Upvote 1

towarzysz
4 hours ago, TheWay said:

@caleb59 i wszyscy.

A dasz mi gwarancję, że po wymianie na 16GB problem zniknie? Bo jestem w stanie się założyć, że nie.

Edited by towarzysz
  • Like 1

TheWay

@towarzysz

Jesteśmy dorośli, nie dam Ci na nic gwarancji.

Ja na Twoim miejscu jakbym miał tylko 8 GB i wolne środki na zakup dodatkowych 8 GB, to bym się nie wahał i nie mówię tutaj tylko o EfT.

16 GB mam od ponad 4 lat i nie wyobrażam sobie zejścia z powrotem do 8, tym bardziej, że myślę o zwiększeniu do 32.

Z tym, że ja to ja i gdy uznaję, że podzespoły odstają to je po prostu wymieniam, a nie czekam, aż mnie coś do tego zmusi.

Emn

@TheWay paaanie. na tą chwilę nie ma co szaleć z 32gb bo póki co zadna gra tyle nie przerobi i jestem pewien, że 16gb wystarczy jeszcze na jakies 3-5 lat.

• Like 1

TheWay

@Smok_91

Jeśli chodzi o procek i ram to ten sprzęt w większości wykorzystuję do pracy, niż do gier. :P

Przy moich programach to dopiero zjada sprzęt w porównaniu z EfT.

Archibald

Przykro mi ale Tarkov nie należy do produkcji, które mają zapoczątkować erę domyślnego 16 GB RAM (jako minimalne wymagania gry) zwłaszcza, że problemem jest optymalizacja. Logiczne jest to jeżeli deklaruje się na grę w standardzie LOW - liczę na więcej FPS kosztem jakości, a nie nieznacznej bądź znikomej zmiany. Tego oczekuję bo mimo starszego i odstępującego od standardu sprzętu nie spotkałem się żeby gra wywalała na 100% zużycia RAM... Nie spotkałem gry, która by tyle pożerała - może mało wnikliwie to sprawdzam ale mimo Wolfa 2, Warhammer2 (o których już rozmawialiśmy) mój wiekowy PC nadal to ogarnia... nie widzę potrzeb na zwiększanie tej ilości chyba, ze jedynym powodem ma być EFT... :) Mam nadzieje, że z tego samego założenia wychodzi BSG.

31 minutes ago, TheWay said:

@Smok_91

Jeśli chodzi o procek i ram to ten sprzęt w większości wykorzystuję do pracy, niż do gier. :P

Przy moich programach to dopiero zjada sprzęt w porównaniu z EfT.

Wiadomo, że programy specjalistyczne czy to do grafiki czy to do dźwięku potrzebują sprzętu topowego, ale nie mówmy tutaj o rzeczach niezwiązanych z Tarkov takich jak Cubase, Pro Tools czy inny program formatu niezbędnego do pracy. Każdy raczej jest tego świadomy i nie powinniśmy porównywać tego do bardzo małych map w Tarkov. Zwłaszcza, że nie każdy na chwile obecna posiada taki sprzęt (bo go po prostu nie potrzebuje), a to pokazują watki na forum. Zagraniczne tez kipi jeżeli chodzi o takie kwestie.

Może ja coś źle zrozumiałem ale nadal nie wydaje mi się, żeby EFT był powodem do zmiany 8GB na 16GB oraz wymiany dysku.

To nie wpływa na dobra opinie o produkcie beta. Boję się open bety... Czy Ty The Way czujesz się spokojny o opinie Tarkova? Wybroni się sam za siebie jeżeli jego forma zmieni się nieznacznie w gestii stabilności? 

Edited by Archibald
  • Upvote 1

TheWay

@Archibald

To jest Zamknięta Beta, jestem spokojny i cały czas dobrej myśli, bo postępy są znaczne, a w EfT gram od stycznia.

Myślę, że po premierze 8 GB ram w pełni wystarczy na minimalne.

Ktoś pisał w innym temacie, albo macie cierpliwość czekać na naprawy, albo dla spokoju kupujecie dodatkowe 8 i bawicie się od razu, potrafię się z tym zgodzić. Nawet w tym temacie Roxer pisał, ze dokupił do 16 GB i poza lagami nie ma większych problemów z grą.

Archibald

Liczę na Twój optymizm bo mi wiary zaczyna brakować. Czas pokaże.

Kmieciu
13 hours ago, towarzysz said:

A dasz mi gwarancję, że po wymianie na 16GB problem zniknie? Bo jestem w stanie się założyć, że nie.

Kup RAM przez internet, jak nie pomoże to zwrócisz bez podania przyczyny :-)

14 hours ago, Atomica said:

To jest unity a nie jakaś super technologia, ta gra nie powinna nawet pobierać tych 8gb pamięci. 

Wychodzi jak mało wiesz o Unity :-) Unity wszystko wczytuje do ramu. Mapę, modele, tekstury. Tu nie ma ładowania w tle, jak GTA/Fallout/ Wiedźmin.

Dopóki tego nie zmienią, nie ma szans na otwarty świat. Nawet taki Cusoms potrafi zająć 12GB pamięci...