Jump to content
Dimitri468

Escape From Tarkov Farklı Bir Bakış Açısından İnceleme

Recommended Posts

Dimitri468

Herkese Merhabalar,

Escape From Tarkov Türkiye Moderatörümüz Alperen Eken'nin incelemesini sizlerle paylaşmak istedik. Popüler kişilerin incelemelerine de yer veriyoruz. Ancak, arzumuz içimizden yani oyuncu olup objektif bir şekilde eleştri getirebilmek ve bunun devamında oyun hakkında ki incelemesi ile oyuncunun aklında ki soruları cevaplamak. Bu oyuncularımıza farklı bir pencereden Escape From Tarkov'u anlatacağını düşünüyorum. Kendisine de ayrıca teşekkür ediyorum!

Bu tarz oyunları seviyorsanız, her dakikasında keyif alacağınızın garantisini verebilirim.

Uzun zamandır bir oyundan bu kadar keyif aldığımı hatırlamıyorum. Grafiksel olarak çok doyurucu ve optimizasyon problemleri oyun henüz kapalı betada olduğu düşünülünce gözardı edilebilir. Ben bir iki problem dışında karşılaşmadım ama oyunun Discord kanalında gördüğüm bir kaç hata olduğu için bunu size iletmem gerektiğini düşündüm. Ama bu sorunlar yavaş yavaş giderilecektir. Açık Beta’da çok daha iyi bir oyun göreceğimizi düşünüyorum. Yavaş yavaş başlayalım isterseniz.

Çevrimiçi Hayatta Kalma Odaklı Olsa Da

Escape From Tarkov’un hikayesi ise şu şekilde: Günümüz dünyasının 2028 Rusya’sında geçen ve kurgusal olan Tarkov şehri Kuzeybatı Rusya’daki Norvinsk bölgesinde, Rusya ile Avrupa arasında bir geçit görevi gören bir “özel ekonomik bölge” etrafında yer almaktadır. Tarkov şehri şüpheli bir niyetle şirketleri cezbeder ve Norvinsk bölgesinde bozulmaya uğramış şirketleri içeren büyük bir siyasi skandalın merkezi olur. Peki bu siyasi skandallar ve şirketler nelere yol açar? Rusya İçişleri Birlikleri, Birleşmiş Milletler barış güçleri ve iki özel askeri şirket: Birleşik Güvenlik (USEC) ve BEAR’ın katıldığı silahlı bir çatışma yaşanır. Norvinsk bölgesinin sınırları kapatılır ve yerel savaşın ortasında sıkışır. USEC, skandalda yer alan bozuk şirketlerden biri olan Terra Grubu tarafından çatışma sırasında soruşturma yapılmasını engellemek için görevlendirilirken BEAR ise Rus Hükümeti tarafından Terra Grubu ile ilgili kanıt ortaya çıkarmak üzere işe alınırlar.

Genel olarak bakıldığında, şu an için çevrimiçi hayatta kalma odaklı olsa da, fena sayılmayacak bir hikayesi var diyebiliriz. Tam sürümde bir hikaye modu göreceğimiz, aldığım bilgiler arasında.

Birkaç Euro Farkla Büyük Boy İster Miyiz?

Oyunu ilk kez açtığınızda aldığınız sürüme göre envanterinizde size hazır olarak verilen eşyalar değişiyor. Örneğin standart sürüm alırsanız 10×23 birimlik envanterinizde yiyecek, içecek, sağlık kitleri, Ruble cinsinden bir miktar para, ağrı kesici, bandaj, cebire(detaylandıracağım), tabanca, otomatik makineli tüfek, mühimmat ve zırhınızla oyuna başlıyorsunuz. Farklı sürümlerle size ayrılan envanter boyutu, içerikleri de değişecektir. Tabi bunun için standart sürümden daha pahalı olan sürümlere ihtiyaç duyuyorsunuz. Envanterinizin boyutunun bir süre sonra size yetmeyeceğinden emin olun.

inventory.thumb.jpg.f3db214abe487084c116b9a803d12443.jpg

Ölürseniz…

Envanter menüsüne girdiğinizde bundan farklı olarak biraz daha az düzenli bir envanter karşınıza çıkıyor ki emin olun envanter düzenlemenin keyfi bile çok başka. Kapalı betada şu an 4 harita seçeneği mevcut. Bu haritalar Factory, Woods, Customs ve Shoreline. 6 tane daha harita gelecek oyuna ilerleyen zamanlarda. Oyunun mantığı aslında çok basit. Seçtiğiniz haritaya envanterinizden üstünüze aldığınız silahlar, çanta, mühimmat ve sağlık malzemeleri ile giriyorsunuz. NPC’leri ve diğer oyuncuları vurarak ya da sadece sinsice loot yapa yapa giderek envanterinizi genişletip belli başlı çıkış noktalarından kaçıyorsunuz. Mantığı basit olsa da hayaller ve hayatlar bundan sonra ikiye ayrılıyor ve oyun zorlaşıyor. NPC’lerin aimbot gibi adam vurmaları bir yana, oyunun mekaniklerine alışması biraz zaman alıyor. Bunun dışında haritayı biliyor olmanız kesinlikle şart. Aksi durumda kaybolmanız çok olası. Factory haritası şu an için en küçük harita olsa da çıkışı bulamayabilirsiniz. Ve can alıcı noktaya geliyorum hazırsanız. Ölürseniz üstünüzdekiler gidiyor  İşte bu yüzden her an gözünüz ve kulağınız açık olmalı. Oyuna başladığınız an zil çalmamalı, tuvaletiniz gelmemeli, sigara yakmamalısınız. Gerçi hiçbir zaman sigara yakmamalısınız. Zararlı zaten.

Eliniz Kolunuz

Fakat bu envanter kaybının önüne geçmenin bir yolu var. O da sigorta sistemi. Trader dediğimiz oyunda alışveriş yaptığımız insanlar var. Onlardan belli bir ücret karşılığında üstümüzdekileri sigortalabiliyoruz. Sigortalattığınız kişiye göre verdiğiniz para ve size geri dönüş süresi değişiyor. Fakat eşyalarınız başka bir oyuncu tarafından raidden başarıyla çıkarsa, verdiğiniz sigorta parasıyla kalıyorsunuz.

trader.thumb.png.14e65b288705aa0bed0010a167335591.png

Bu resimdeki amcalar ve teyze ise sizin eliniz kolunuz olacaklar. Hepsiyle aranızı iyi tutmaya bakın. Onların verdikleri görevleri yaparsanız, seviyeniz ve yaptığınız alışveriş miktarı tutuyorsa size sundukları ürün yelpazesi genişliyor. Ayrıca birinin verdiği görevi yaparsanız başka biriyle aranız açılabiliyor. Bu da tatlı bir detay.

Oyunda Ruble, Euro ve Dolar olmak üzere üç farklı para birimi var. En alttaki Peacekeeper hariç hepsi Ruble ile çalışıyor. Peacekeeper’da daha çok Avrupa ve Amerika menşeili silah ve ekipmanlar bulabilirsiniz. Ama onları da sadece Dolar, Euro ile satın alabiliyorsunuz. Bazıları ise bazı eşyalarla takas şeklinde alınabiliyor.

 

Dallı Budaklı Yetenek Ağacı

Experience Point’i gerçek anlamda kullanan bir oyun Escape From Tarkov. Oyunu oynarken ne tarz oynuyorsanız ona göre yetenekleriniz gelişiyor. Örneğin çok fazla bomba kullanıyorsanız fırlatma yeteneğiniz o kadar gelişiyor ve mancınık gibi bir kolunuz olabiliyor bir süre sonra. Ya da sürekli koşuyorsanız kondisyonunuz bir süre sonra kendiliğinden artıyor. Ya da AK-74U’da ustalaştığınızı varsaydığımız takdirde gözünüzü dürbünden ayırmadan şarjör değiştirebiliyorsunuz. 5 ayrı yetenek ağacı var ve bunlarda ustalaşmak tamamen oyun sürenize, yani tecrübenize bağlı.

Çok Detay Annecim!

Bu cümle kalıbını kullanmak istemezdim ama silah özelleştirmeleri gerçekten beyin yakacak kadar detaylı. Oyuna yeni başlayanlar kesinlikle bu konuda acı çekeceklerdir. AK-74U’yu daha stabil hale getirmek adına takacağınız M4 Carbine dipçiği için 4 tane ekipman satın almanız gerekiyor. TEK BİR DİPÇİK İÇİN! Tabi raide girip hazır özelleştirilmişini bulabilirsiniz öldürdüğünüz oyunculardan.

Göz tansiyonu olanlar için bir uyarı yapalım. Aşağıdaki görsel sizi rahatsız edebilir.

gun-customization.thumb.png.84c1533467c18fcae7026b0e73f74d35.png

Her İşin Başı Sağlık

Sağlığınız oyunda en çok dikkat etmeniz gereken şey. Raide girerken yanınıza alacağınız fazladan bir Majezik ya da bir bandaj hayatınızı kurtarır. Cimrilik yapmayın. Alın. Ama loota da yer kalsın tabi. Her uzvun ayrı sağlık puanı var ve eğer ayaklardan vurulup ayaktaki sağlık puanlarınız sıfırlanırsa koşamıyorsunuz. Sıfırlandığı takdirde ise sağlık kitleri o bölgenin sağlık puanını yükseltemiyor. Tekrar koşmanın iki yolu var. Biri morfin, diğeri ise ağrı kesici. Koskoca bir haritanın bir ucundan diğer ucuna topallamak nedir bilir misiniz? Oynayanlar bilir.

Ayrıca sağlık puanı sıfıra düşmüş herhangi bir bölgeye aldığınız hasar bütün vücuda dağılıyor. Örneğin sol kolunuzun sağlık puanı sıfırlandı. Ardından sol kolunuza 15 hp’lik bir hasar aldınız. İşte o zaman her uzuvdan 15 hp eksiliyor.

health.thumb.png.3d9af9eca62f94b5a90afa57e8a3c810.png

Yukarıda cebireyi detaylandıracağımı söylemiştim. Umarım bilmiyorsunuzdur. Güzel bir şey değil çünkü. Cebire, kırık olan bölgenin yanlarına koyulan tahta ya da metal parçasına denir. Yüzük şeklinde sizin envanterinizde de oyuna başladığınız an bulunacaktır. Yüksek bir yerden düştüğünüz zaman kırık oluşuyor ve tekrar topallamaya başlıyorsunuz. Bunun için de cebire(oyun içi ismi splint) kullanmak zorundasınız.

Kan kayıpları için ise bandaj şart değil. Bazı sağlık kitleri kullanıldığı zaman kan kaybını önlüyor. Hangi sağlık kitini yanınıza aldığınıza dikkat etmelisiniz. Üzerinizde ne kadar yer kapladığı da önemli olduğu için ben IFAK sağlık kitini öneriyorum. Hem bandaj görevi görüyor hem de 1×1 birim yer kaplıyor.

magazine.thumb.png.fa3c1d74eeb466b3059a5c44eee22b36.png

Oyunda gördüğümüz tek HUD sol alt ve sol üstteki şekillerden ibaret. Sol alttaki yeşil bardan enerjimizi görüyoruz. Onun üstündeki dikey çizgilerden yürüyüş hızımızı kontrol edebiliyoruz ve bu hızın farenin tekerleğiyle ince ayarını yapabiliyoruz. Ekranın sol tarafına dik gelen çizgiler ise o anki vücut yüksekliğimizi gösteriyor ve yine bunun da ince ayarı yapılabiliyor.

Sol üstteki vücut işareti ise bizim hangi uzvumuzun ne kadar hasar aldığını takip etmemize yarıyor. Bu ayarlardan daha sonra açılıyor veya kapanabiliyor. Şarjörde ne kadar kaldığını nereden anlayacağız dediğiniz duyar gibiyim. Alt + T tuşlarına bastığımız zaman karakter aşağıda gördüğünüz resimdeki gibi şarjörü çıkartıp bakıyor ve sağ altta ne kadar kaldığı yazıyor.

Ne yazık ki bir kötü haberim var. Oyun birazcık pahalı. Standart sürümü 35€. Malum kur farkından dolayı cep yakıyor.

Beni en çok heyecanlandıran şeylerden birini ise sona sakladım. Buraya kadar dayanabilenler öğrenecekler  Oyunun tam sürümünde Türkçe dil desteği olacak. Bu da Battestate Games’in oyun içi metinlerini çevirmek isteyenler için halka açmasıyla oldu. Buna ben de elimden geldiği kadar yardımcı oldum. Hatta belki açık betaya bile Türkçe çıkabilir. Çeviren herkesin emeğine sağlık.

Değer mi bölümüne geçmeden önce Escape From Tarkov’un Türkiye Temsilcisi Dimitri’ye, eksiklerimi bana söyleyip sizi yanlış bilgilendirmemi engellediği için teşekkür etmek isterim.

Değer mi?

Artılar

 • Grafikler
 • Hikaye
 • Silah Çeşitliliği
 • Silah Özelleştirmeleri
 • Atmosfer
 • Türkçe Dil Desteği

Eksiler

 • Pahalı
 • Standart sürüm alanların bazı haritalara erişemeyeceği iddia ediliyor
 • Standart sürümün envanter boyutu yetersiz kalacak
 • Like 1
 • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
ugurgulay

Başarılı ve tadında bir inceleme olmuş sevdim :)
Elinize sağlık 

 • Like 1
 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
xJustin_Case

Rica ederim. Oyun yeteri kadar zor değilmiş gibi incelemesi de zordu. Bu kadar detayı nasıl birbirine bağlayacağımı düşünmüştüm bu yazıyı yazarken :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites
ComradeBurris
6 hours ago, Dimitri468 said:

Herkese Merhabalar,

Escape From Tarkov Türkiye Moderatörümüz Alperen Eken'nin incelemesini sizlerle paylaşmak istedik. Popüler kişilerin incelemelerine de yer veriyoruz. Ancak, arzumuz içimizden yani oyuncu olup objektif bir şekilde eleştri getirebilmek ve bunun devamında oyun hakkında ki incelemesi ile oyuncunun aklında ki soruları cevaplamak. Bu oyuncularımıza farklı bir pencereden Escape From Tarkov'u anlatacağını düşünüyorum. Kendisine de ayrıca teşekkür ediyorum!

Bu tarz oyunları seviyorsanız, her dakikasında keyif alacağınızın garantisini verebilirim.

Uzun zamandır bir oyundan bu kadar keyif aldığımı hatırlamıyorum. Grafiksel olarak çok doyurucu ve optimizasyon problemleri oyun henüz kapalı betada olduğu düşünülünce gözardı edilebilir. Ben bir iki problem dışında karşılaşmadım ama oyunun Discord kanalında gördüğüm bir kaç hata olduğu için bunu size iletmem gerektiğini düşündüm. Ama bu sorunlar yavaş yavaş giderilecektir. Açık Beta’da çok daha iyi bir oyun göreceğimizi düşünüyorum. Yavaş yavaş başlayalım isterseniz.

Çevrimiçi Hayatta Kalma Odaklı Olsa Da

Escape From Tarkov’un hikayesi ise şu şekilde: Günümüz dünyasının 2028 Rusya’sında geçen ve kurgusal olan Tarkov şehri Kuzeybatı Rusya’daki Norvinsk bölgesinde, Rusya ile Avrupa arasında bir geçit görevi gören bir “özel ekonomik bölge” etrafında yer almaktadır. Tarkov şehri şüpheli bir niyetle şirketleri cezbeder ve Norvinsk bölgesinde bozulmaya uğramış şirketleri içeren büyük bir siyasi skandalın merkezi olur. Peki bu siyasi skandallar ve şirketler nelere yol açar? Rusya İçişleri Birlikleri, Birleşmiş Milletler barış güçleri ve iki özel askeri şirket: Birleşik Güvenlik (USEC) ve BEAR’ın katıldığı silahlı bir çatışma yaşanır. Norvinsk bölgesinin sınırları kapatılır ve yerel savaşın ortasında sıkışır. USEC, skandalda yer alan bozuk şirketlerden biri olan Terra Grubu tarafından çatışma sırasında soruşturma yapılmasını engellemek için görevlendirilirken BEAR ise Rus Hükümeti tarafından Terra Grubu ile ilgili kanıt ortaya çıkarmak üzere işe alınırlar.

Genel olarak bakıldığında, şu an için çevrimiçi hayatta kalma odaklı olsa da, fena sayılmayacak bir hikayesi var diyebiliriz. Tam sürümde bir hikaye modu göreceğimiz, aldığım bilgiler arasında.

Birkaç Euro Farkla Büyük Boy İster Miyiz?

Oyunu ilk kez açtığınızda aldığınız sürüme göre envanterinizde size hazır olarak verilen eşyalar değişiyor. Örneğin standart sürüm alırsanız 10×23 birimlik envanterinizde yiyecek, içecek, sağlık kitleri, Ruble cinsinden bir miktar para, ağrı kesici, bandaj, cebire(detaylandıracağım), tabanca, otomatik makineli tüfek, mühimmat ve zırhınızla oyuna başlıyorsunuz. Farklı sürümlerle size ayrılan envanter boyutu, içerikleri de değişecektir. Tabi bunun için standart sürümden daha pahalı olan sürümlere ihtiyaç duyuyorsunuz. Envanterinizin boyutunun bir süre sonra size yetmeyeceğinden emin olun.

inventory.thumb.jpg.f3db214abe487084c116b9a803d12443.jpg

Ölürseniz…

Envanter menüsüne girdiğinizde bundan farklı olarak biraz daha az düzenli bir envanter karşınıza çıkıyor ki emin olun envanter düzenlemenin keyfi bile çok başka. Kapalı betada şu an 4 harita seçeneği mevcut. Bu haritalar Factory, Woods, Customs ve Shoreline. 6 tane daha harita gelecek oyuna ilerleyen zamanlarda. Oyunun mantığı aslında çok basit. Seçtiğiniz haritaya envanterinizden üstünüze aldığınız silahlar, çanta, mühimmat ve sağlık malzemeleri ile giriyorsunuz. NPC’leri ve diğer oyuncuları vurarak ya da sadece sinsice loot yapa yapa giderek envanterinizi genişletip belli başlı çıkış noktalarından kaçıyorsunuz. Mantığı basit olsa da hayaller ve hayatlar bundan sonra ikiye ayrılıyor ve oyun zorlaşıyor. NPC’lerin aimbot gibi adam vurmaları bir yana, oyunun mekaniklerine alışması biraz zaman alıyor. Bunun dışında haritayı biliyor olmanız kesinlikle şart. Aksi durumda kaybolmanız çok olası. Factory haritası şu an için en küçük harita olsa da çıkışı bulamayabilirsiniz. Ve can alıcı noktaya geliyorum hazırsanız. Ölürseniz üstünüzdekiler gidiyor  İşte bu yüzden her an gözünüz ve kulağınız açık olmalı. Oyuna başladığınız an zil çalmamalı, tuvaletiniz gelmemeli, sigara yakmamalısınız. Gerçi hiçbir zaman sigara yakmamalısınız. Zararlı zaten.

Eliniz Kolunuz

Fakat bu envanter kaybının önüne geçmenin bir yolu var. O da sigorta sistemi. Trader dediğimiz oyunda alışveriş yaptığımız insanlar var. Onlardan belli bir ücret karşılığında üstümüzdekileri sigortalabiliyoruz. Sigortalattığınız kişiye göre verdiğiniz para ve size geri dönüş süresi değişiyor. Fakat eşyalarınız başka bir oyuncu tarafından raidden başarıyla çıkarsa, verdiğiniz sigorta parasıyla kalıyorsunuz.

trader.thumb.png.14e65b288705aa0bed0010a167335591.png

Bu resimdeki amcalar ve teyze ise sizin eliniz kolunuz olacaklar. Hepsiyle aranızı iyi tutmaya bakın. Onların verdikleri görevleri yaparsanız, seviyeniz ve yaptığınız alışveriş miktarı tutuyorsa size sundukları ürün yelpazesi genişliyor. Ayrıca birinin verdiği görevi yaparsanız başka biriyle aranız açılabiliyor. Bu da tatlı bir detay.

Oyunda Ruble, Euro ve Dolar olmak üzere üç farklı para birimi var. En alttaki Peacekeeper hariç hepsi Ruble ile çalışıyor. Peacekeeper’da daha çok Avrupa ve Amerika menşeili silah ve ekipmanlar bulabilirsiniz. Ama onları da sadece Dolar, Euro ile satın alabiliyorsunuz. Bazıları ise bazı eşyalarla takas şeklinde alınabiliyor.

 

Dallı Budaklı Yetenek Ağacı

Experience Point’i gerçek anlamda kullanan bir oyun Escape From Tarkov. Oyunu oynarken ne tarz oynuyorsanız ona göre yetenekleriniz gelişiyor. Örneğin çok fazla bomba kullanıyorsanız fırlatma yeteneğiniz o kadar gelişiyor ve mancınık gibi bir kolunuz olabiliyor bir süre sonra. Ya da sürekli koşuyorsanız kondisyonunuz bir süre sonra kendiliğinden artıyor. Ya da AK-74U’da ustalaştığınızı varsaydığımız takdirde gözünüzü dürbünden ayırmadan şarjör değiştirebiliyorsunuz. 5 ayrı yetenek ağacı var ve bunlarda ustalaşmak tamamen oyun sürenize, yani tecrübenize bağlı.

Çok Detay Annecim!

Bu cümle kalıbını kullanmak istemezdim ama silah özelleştirmeleri gerçekten beyin yakacak kadar detaylı. Oyuna yeni başlayanlar kesinlikle bu konuda acı çekeceklerdir. AK-74U’yu daha stabil hale getirmek adına takacağınız M4 Carbine dipçiği için 4 tane ekipman satın almanız gerekiyor. TEK BİR DİPÇİK İÇİN! Tabi raide girip hazır özelleştirilmişini bulabilirsiniz öldürdüğünüz oyunculardan.

Göz tansiyonu olanlar için bir uyarı yapalım. Aşağıdaki görsel sizi rahatsız edebilir.

gun-customization.thumb.png.84c1533467c18fcae7026b0e73f74d35.png

Her İşin Başı Sağlık

Sağlığınız oyunda en çok dikkat etmeniz gereken şey. Raide girerken yanınıza alacağınız fazladan bir Majezik ya da bir bandaj hayatınızı kurtarır. Cimrilik yapmayın. Alın. Ama loota da yer kalsın tabi. Her uzvun ayrı sağlık puanı var ve eğer ayaklardan vurulup ayaktaki sağlık puanlarınız sıfırlanırsa koşamıyorsunuz. Sıfırlandığı takdirde ise sağlık kitleri o bölgenin sağlık puanını yükseltemiyor. Tekrar koşmanın iki yolu var. Biri morfin, diğeri ise ağrı kesici. Koskoca bir haritanın bir ucundan diğer ucuna topallamak nedir bilir misiniz? Oynayanlar bilir.

Ayrıca sağlık puanı sıfıra düşmüş herhangi bir bölgeye aldığınız hasar bütün vücuda dağılıyor. Örneğin sol kolunuzun sağlık puanı sıfırlandı. Ardından sol kolunuza 15 hp’lik bir hasar aldınız. İşte o zaman her uzuvdan 15 hp eksiliyor.

health.thumb.png.3d9af9eca62f94b5a90afa57e8a3c810.png

Yukarıda cebireyi detaylandıracağımı söylemiştim. Umarım bilmiyorsunuzdur. Güzel bir şey değil çünkü. Cebire, kırık olan bölgenin yanlarına koyulan tahta ya da metal parçasına denir. Yüzük şeklinde sizin envanterinizde de oyuna başladığınız an bulunacaktır. Yüksek bir yerden düştüğünüz zaman kırık oluşuyor ve tekrar topallamaya başlıyorsunuz. Bunun için de cebire(oyun içi ismi splint) kullanmak zorundasınız.

Kan kayıpları için ise bandaj şart değil. Bazı sağlık kitleri kullanıldığı zaman kan kaybını önlüyor. Hangi sağlık kitini yanınıza aldığınıza dikkat etmelisiniz. Üzerinizde ne kadar yer kapladığı da önemli olduğu için ben IFAK sağlık kitini öneriyorum. Hem bandaj görevi görüyor hem de 1×1 birim yer kaplıyor.

magazine.thumb.png.fa3c1d74eeb466b3059a5c44eee22b36.png

Oyunda gördüğümüz tek HUD sol alt ve sol üstteki şekillerden ibaret. Sol alttaki yeşil bardan enerjimizi görüyoruz. Onun üstündeki dikey çizgilerden yürüyüş hızımızı kontrol edebiliyoruz ve bu hızın farenin tekerleğiyle ince ayarını yapabiliyoruz. Ekranın sol tarafına dik gelen çizgiler ise o anki vücut yüksekliğimizi gösteriyor ve yine bunun da ince ayarı yapılabiliyor.

Sol üstteki vücut işareti ise bizim hangi uzvumuzun ne kadar hasar aldığını takip etmemize yarıyor. Bu ayarlardan daha sonra açılıyor veya kapanabiliyor. Şarjörde ne kadar kaldığını nereden anlayacağız dediğiniz duyar gibiyim. Alt + T tuşlarına bastığımız zaman karakter aşağıda gördüğünüz resimdeki gibi şarjörü çıkartıp bakıyor ve sağ altta ne kadar kaldığı yazıyor.

Ne yazık ki bir kötü haberim var. Oyun birazcık pahalı. Standart sürümü 35€. Malum kur farkından dolayı cep yakıyor.

Beni en çok heyecanlandıran şeylerden birini ise sona sakladım. Buraya kadar dayanabilenler öğrenecekler  Oyunun tam sürümünde Türkçe dil desteği olacak. Bu da Battestate Games’in oyun içi metinlerini çevirmek isteyenler için halka açmasıyla oldu. Buna ben de elimden geldiği kadar yardımcı oldum. Hatta belki açık betaya bile Türkçe çıkabilir. Çeviren herkesin emeğine sağlık.

Değer mi bölümüne geçmeden önce Escape From Tarkov’un Türkiye Temsilcisi Dimitri’ye, eksiklerimi bana söyleyip sizi yanlış bilgilendirmemi engellediği için teşekkür etmek isterim.

Değer mi?

Artılar

 • Grafikler
 • Hikaye
 • Silah Çeşitliliği
 • Silah Özelleştirmeleri
 • Atmosfer
 • Türkçe Dil Desteği

Eksiler

 • Pahalı
 • Standart sürüm alanların bazı haritalara erişemeyeceği iddia ediliyor
 • Standart sürümün envanter boyutu yetersiz kalacak

Güzel olmuş azına sağlık babacan. Hayatda en iyi şeyler pahalı olur. :) Edge of Darkness aldım icin hiç pişman degilim! Yine alirdigim. Tarkov bir sanatdır savaş simülasyon gibi birşey :) boyle oyunlar binde bir gelir.

20130923105035906.jpg

 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Create New...
b38e7c858218a416ef714554dce933a2