Jump to content
caleb59

Optymalizacja Customs i Shoreline - serio?

Recommended Posts

Koyek
1 hour ago, caleb59 said:

Do tego zauważyłem, że gra zaczęła mi się losowo wieszać na ekranie startowym co kilka uruchomień czego nie doświadczałem nigdy przed wczorajszym patchem, problem oczywiście zgłoszony do supportu...

Caleb, używasz Reshade? Ja od jednego z poprzednich patchy technicznych mam to samo, z tego co udało mi się ustalić w moim wypadku nie wiedzieć czemu Tarkov zaczął gryźć się z Reshadem przy uruchamianiu.

caleb59

Nie, nigdy nie używałem, nawet instalowałem grę na czysto przed tym patchem.

TheWay

Zapraszam wszystkich członków dyskusji do wzięcia udziału w ankiecie na temat zmiany wydajności na Shoreline oraz Customs:

TerrorBilly

Zmiana w wydajności ogromna> Teraz gre wywala przy wejściu na serwer nawet reconnect nie pomaga. Brawo BSG  więcej takich usprawnień proszę.

SkyZeWonsem
5 hours ago, vinis88 said:

Ze wszystkim co napisałeś się zgadzam w mniejszym lub większym stopniu ale nie z tym

Może zbyt ogólnie się wyraziłem. Sama powiedzmy mechanika jest fajna ale te wszystkie ścinki, opóźnienia, zależność strzałów od FPS wpływa ogólnie na "słaby" wynik w strzelaniu.

• Like 2

TrickySCAV
1 hour ago, SkyZeWonsem said:

zależność strzałów od FPS wpływa ogólnie na "słaby" wynik w strzelaniu.

to fakt, zatrważająca zależność. devsi planują coś z tym zrobić? wybaczcie pytanie jestem swieżakiem

TerrorBilly
1 hour ago, TrickySCAV said:

to fakt, zatrważająca zależność. devsi planują coś z tym zrobić? wybaczcie pytanie jestem swieżakiem

Tak mają w planach to ogarnąć. Chyba w patchu 0.9.

• Thanks 1

kaktus050

Nie wiem jak było przed patchem, bo dopiero dziś odkryłem funkcję fps 1, ale na Customs mam najwięcej fps nie licząc interchange czy jakoś tak, bo tam jeszcze nie grałem. 

Generalnie nie rozumiem tego hejtu na optymalizację. Mój komputer składłem ponad 4 lata temu, i właśnie na customs mam 80-90 fps, a np. na woods 70-80. Ustawienia lekko poniżej standardowych, ale nie będę się oszukiwał że nowa gra ma mi chodzić na max i w 120 fps skoro przez tyle lat nic nie zmieniłem w maszynie. Standardowe gry pokazują mniej obiektów i z dużo mniejszą szczegółowością w oddali bo w nich nie ma to takiego znaczenia. Ważne żeby było ładnie, ale nie musi być w pełni oddana rzeczywistość. Tutaj jest inaczej, bo jak ktoś się chowa za krzakiem kawał dalej to ten krzak nie może być ot tak zastąpiony płaskim kawałkiem tekstury czy w ogóle pominięty. Zwróćmy uwagę na to że tutaj liczy się co innego niż w takim battelfieldzie gdzie po śmierci czekasz 5 sekund na respawn i śmierć to tylko -1 w ogromnej, wspólnej puli żyć. 

I przy takiej ilości fps (kosztem jakości grafiki) nie odnotowałem żadnych lagów, przerwań w seriach czy innych dolegliwości na które ludzie narzekają. Co więcej, mityczny desync nigdy mi się nie zdażył i nie do końca jestem pewny na czym polega, chociaż internet mam jeszcze na kablach telefonicznych kładzionych 30 lat temu i ping 60 to dla standard. Tak naprawdę to ta gra mi chodzi lepiej niż niektóre wydane gry AAA.

Odnoszę też wrażenie że ludzie nie znają znaczenia faz gier beta, alfa. Twórcy są szczerzy mówiąc że jest to beta i tak naprawdę to jesteśmy testerami którzy musieli za ten przywilej zapłacić. W ramach tego dostajemy jakąś tam zawartość, ale mimo wszystko, obecna forma służy głównie testom, wieć mówienie że questy są nudne jest ignorancją. 

Myślę też że te wszystkie negatywne i znudzone opinie są wystawiane przez graczy którzy już wymiatają. Ale żeby to osiągnąć to trzeba pograć z 200-300 godzin. Jaka gra daje tyle rozrywki a tez kosztuje te 200 zł? Ekonomia może jest trochę do poprawy, ale na pewno nie powinno się jej utrudniać. Mam swoje lata i nie gram codziennie po 4h żeby się w tej grze nudzić. Mimo że latam z veprem czy sksem to kasy nie przychodzi mi jakoś zbyt dużo. Nie można tworzyć gry tylko pod tych którzy mają mnóstwo czasu. 

junx
12 hours ago, kaktus050 said:

Mój komputer składłem ponad 4 lata temu

Możesz napisać specyfikacje swojej maszynki? 

Edited by junx

kaktus050

Intel 4790k, Geforce 970 gtx i 32GB Ram DDR 3 (ten przestarzały). Gra zainstalowana na SSD, ale jakimś budżetowym. 

Adamus78
13 hours ago, kaktus050 said:

Nie wiem jak było przed patchem.

Generalnie nie rozumiem tego hejtu na optymalizację. Mój komputer składłem ponad 4 lata temu, i właśnie na customs mam 80-90 fps, a np. na woods 70-80.

I przy takiej ilości fps (kosztem jakości grafiki) nie odnotowałem żadnych lagów, przerwań w seriach czy innych dolegliwości na które ludzie narzekają. Co więcej, mityczny desync nigdy mi się nie zdażył i nie do końca jestem pewny na czym polega, c

Odnoszę też wrażenie że ludzie nie znają znaczenia faz gier beta, alfa.

Wypowiem się w powyższych idąc od góry.

Nie wiesz jak było wiec trudno sobie wyrobić zdanie oparte na doświadczeniu.
Brawo Ty. Specyfikacje podaj i rozdziałke na której grasz.

Ping to nie wszystko, FPS to nie wszystko. Skoro nie wiesz co to desync to skąd możesz wiedzieć czy go miałeś lub nie. Lagi... chłopie, Freazy... chłopie. Przy swoich ustawienaich popatrz w którym momencie doczytuje Ci się sceneria (kamyczki, łuski, śmietniki, kurtki) - popatrz na youtube. Więcej FPS masz i to bajer a ja mówie, że przy obecnej optymalizacji więcej FPS to nic - edit:

poprawie się więcej FPS super i oby tak dalej. Liczę na to że zmieni się też moment doczytywania wodotrysków bo kłuje to w oczy.

Pociesze CIę lub raczej zmartwie. Kiedy zaczynałem grę wielu rzeczy nie dostrzegałem i też się dziwiłem - o co chodzi. Pograj popatrz przekonaj się sam

Większość zna znaczenie i w większosći to nie hejt czy trolowanie. Pograj trochę, znacznie dłużej....

P.S.  Jakiś czas temu BSG optymalizowało grę poprzez usunięcie zbędnych wodotrysków. Mój ulubiony przykład: Customs, przeprawa i wielki głaz, który zniknął..... Obecnie jest z powrotem.

Edited by Adamus78

kaktus050

@Adamus78 nie tnij zdań, bo gubisz ich sens. To że nie grałem wcześniej to nie znaczy że teraz nie mogę porównać liczb i stwierdzić że customs wypada lepiej niż woods.

Specyfikację podałem 2 posty wyżej i gram w rozdzielczości FullHD, bo taka jest natywna dla mojego monitora. Jeżeli mówimy o optymalizacji, to dobry fps i brak lagów to właściwie wszystko. Owszem, czasem mam freeze na 1 sekundę żeby coś się doczytało i rozumiem że to jest do poprawy, ale to tyle. Nie zauważyłem żeby coś mi się doczytało po czasie, wszystko mam od razu, nawet daleko. Sprawdziłem co to desync na filmach i ok, może miałem i nie zauważyłem. Z tym że to jest błąd, a nie problem optymalizacji. 

Być może masz rację że z czasem zacznę zauważać problemy których teraz nie widzę. Z tym że nadal uważam że problemy mają prawo być, bo jest to beta, w dodatku zamknięta. Jeżeli te negatywne wypowiedzi to nie hejt, to czym są? 

Adamus78
44 minutes ago, kaktus050 said:

@Adamus78 nie tnij zdań, bo gubisz ich sens. To że nie grałem wcześniej to nie znaczy że teraz nie mogę porównać liczb i stwierdzić że customs wypada lepiej niż woods.

Specyfikację podałem 2 posty wyżej i gram w rozdzielczości FullHD, bo taka jest natywna dla mojego monitora. Jeżeli mówimy o optymalizacji, to dobry fps i brak lagów to właściwie wszystko. Owszem, czasem mam freeze na 1 sekundę żeby coś się doczytało i rozumiem że to jest do poprawy, ale to tyle. Nie zauważyłem żeby coś mi się doczytało po czasie, wszystko mam od razu, nawet daleko. Sprawdziłem co to desync na filmach i ok, może miałem i nie zauważyłem. Z tym że to jest błąd, a nie problem optymalizacji. 

Być może masz rację że z czasem zacznę zauważać problemy których teraz nie widzę. Z tym że nadal uważam że problemy mają prawo być, bo jest to beta, w dodatku zamknięta. Jeżeli te negatywne wypowiedzi to nie hejt, to czym są? 

Liczby zawsze ładnie wyglądają. Papier je lubi. W grach nie zawsze idą z komfortem rozgrywki.
Mój sprzet i5-8600k, GTX 1070, 32RAM 3xSSD. Kiedyś miałem włączone FPS ale nie chcąc się denerwować obecnie nie odpalam tej komendy :).

Brak lagów i FPS to nie wszystko - dla mnie, może tylko dla mnie. Kiedyś po wpisaniu komendy FPS 2 widziałeś dużo więcej niż dziś. Kiedyś miałeś pokazane ilość pakietów wychodzących i przychodzących. I wiesz co czasem bywało tak że przy powiedzmy 100FPS i pingu 30. Miałeś 1 sekundowy pik ilość pakietów = 0 - ot taka sytuacja. Co to znaczyło ? :)

Taka ciekawostka z przeszłości niektórzy wykorzystywali info o pakietach przychodzących kiedy=0 znaczyło się że byłeś sam na mapie. W faktorce nie ocenione latałeś bez spiny...

Dalej idąc mając powiedzmy 100FPS na którejkolwiek mapie jak się przypatrzysz (a pewnie już to zaobserwowałeś) zauważysz że pod nogami pojawiają ci się tekstury albo gdzieś parę metrów dalej pojawia się kurtka, zmienisz kąt widzenia kamery o parę stopni i kurtka znika... takich kwiatków jest mnóstwo. Mnie osobiście drażnią i uważam że FPSy to nie wszystko. Czy optymalizacja to właśnie zmiana doczytywania tekstur ?. Mam stale ping w granicach 30 - o dziwo desync i freezy są, przy obecnych parametrach CPU/GPU oscylujących w granicach  50%

Netcode to też piękne hasło.

Tak to beta błędy mają prawo być, będą i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Każdy błąd jest zauważany i zgłaszany do BSG, które stara się jak może.
Nie  chce się wypowiadać na temat hejtu. Część nim jest część nie jest. Natomiast wiem że są osoby sfrustrowane, które denerwuje " chemia, proszki, hemoglobina. ot taka sytuacja"

Edited by Adamus78

kaktus050
10 minutes ago, Adamus78 said:

Miałeś 1 sekundowy pik ilość pakietów = 0 - ot taka sytuacja. Co to znaczyło ? :)

Tak naprawdę to nic nie znaczyło. Nie masz pewności czy faktycznie nie dostałeś żadnego pakietu przez błąd czy przez złe zliczenie. No niech będzie że w tym wypadku można się domyślić, ale tak naprawdę w pełni zoptymalizowanej komunikacji, serwer nie wysłałby pakietu gdyby nie musiał. A nie musiałby gdyby każda postać była poza zasięgiem wzroku, nie padłby żaden słyszalny strzał i ogólnie nie stało by się nic co nasza growa percepcja mogłaby wychwycić. 

Dalej idąc mając powiedzmy 100FPS na którejkolwiek mapie jak się przypatrzysz (a pewnie już to zaobserwowałeś) zauważysz że pod nogami pojawiają ci się tekstury albo gdzieś parę metrów dalej pojawia się kurtka, zmienisz kąt widzenia kamery o parę stopni i kurtka znika... takich kwiatków jest mnóstwo. 

Jeżeli coś się wyświetla tylko pod określonym kątem to nie jest to doczytywanie tekstur tylko raczej właśnie zbyt agresywna optymalizacja. W grze nie wyświetlają się obiekty których na pewno nie widzimy i tutaj algorytm się myli i zakłada że kurtki nie powinien wyświetlić. 

Desync jak wspomniałem to bug, a frezzy przyznaję że się zdarzają.  

Może ja mam zbyt małe oczekiwania. Grałem w gry wydane, ale przez lekki charakter rozgrywki bugi nie wywoływały takich emocji. Padłeś - wczytaj - problem rozwiązany. Myślę że po spędzeniu 200 czy więcej godzin z każdą grą zaczynasz widzieć zbyt dużo. 

Adamus78
31 minutes ago, kaktus050 said:

Tak naprawdę to nic nie znaczyło. Nie masz pewności czy faktycznie nie dostałeś żadnego pakietu przez błąd czy przez złe zliczenie.

To był tylko jeden z przykładów. Można odkopywać youtuba.

Jeżeli coś się wyświetla tylko pod określonym kątem to nie jest to doczytywanie tekstur tylko raczej właśnie zbyt agresywna optymalizacja. W grze nie wyświetlają się obiekty których na pewno nie widzimy i tutaj algorytm się myli i zakłada że kurtki nie powinien wyświetlić.

Inny kąt to też przykład. Brzydko to wygląda jak stoisz w kurtkowym ( customs, garaże i barak z niebieską kurtką) robisz krok w tył kurtka znika krok do przodu pojawia się - to jeden z wielu przykładów. śmietniki worki torby.. praktycznie pod twoimi nogami albo na splunięcie - czy to doczytywanie czy co - kłuje.. Rozumiem jeszcze gdy doczytuje śmietnik na horyzoncie albo scopie. Gały bolą :P...  w BFwie na ten przykład ... albo nie...

Może ja mam zbyt małe oczekiwania. Grałem w gry wydane, ale przez lekki charakter rozgrywki bugi nie wywoływały takich emocji. Padłeś - wczytaj - problem rozwiązany.

Tutaj jest trochę inaczej - imo. Biegasz 20 minut ruszyłeś z fajnym sprzętem zlutowałeś jeszcze fajniejszy. Wyskakuje bot, golas lub zresztą ktokolwiek - freez, lag, desync- dostajesz łan tapa, leżysz i koniec gry -  czujesz niesmak. Gdybym dostał bo ktoś jest lepszy, bardziej ogarnięty ale nie tak proszę :). 

Myślę że po spędzeniu 200 czy więcej godzin z każdą grą zaczynasz widzieć zbyt dużo. 

Racja. Kiedy sam zaczynałem, pełen nie wiedzy świat wydawał się piękny. Obecnie wiem kiedy zginąłem przez to ze zachowałem się jak noob, bo ktoś był lepszy, kiedy zabił mnie czit, freez etc...

Pozytywne jest to że coś się dzieje dla niektórych pewnie za wolno. Banują cziterów wprowadzają usprawnia, optymalizacje... z niecierpliwością czekam na więcej

Edited by Adamus78

caleb59

Powiem tak po dzisiejszym patchu:

- leciutki wzrost ogólnych fps o ~5 klatek na Customs ale niestety nadal są takie dziwne, specyficzne miejsca na tej mapie (widać na moich screenach), gdzie bez sensu spadają mocniej fpsy, np. okolice Akademików (myślę, że jest jakiś problem z niezoptymalizowanymi modelami budynków), patrzenie z jednego krańca mostu w stronę placu budowy, patrzenie od magazynu wzdłuż rury na budkę z zamkniętymi drzwiami i plac budowy w tle, patrzenie ze stacji paliw w stronę placu budowy

- Shoreline dalej tragedia, pod Kurort nawet nie biegłem bo szkoda było butów strzępić skoro włócząc się po okolicy już miałem zbijany mocno ogólny fps

WAŻNE: czasami bez przycelowania w tych miejscach jest więcej fps, jak przyceluje się z broni przez przyrządy dopiero czuć "kisiel" i fps leci w dół co też jest przedziwnym zjawiskiem tym bardziej, że nie korzystam z lunet.

Nowy album ze screenami: https://imgur.com/a/AUXsCmc

Edited by caleb59

kondziowy

U mnie dziś też dodatkowa dawka fps :D 

ljUK5Dt.png

Chociaż jak się pojawiło więcej ludzi tu, to znowu dropiło poniżej 50. Ale prawie 60 patrząc na resort  to tego jeszcze nie grali. 

Customs u mnie też najgorsze miejsce to Akademik przy tym rogu na zawnątrz ~50. Tak to całe customsy 70-110 więc miodzio. 

Coś u Ciebie mało fps jest na obu mapach. Teksturki mniejsze próbowałeś? Bo mi High zżera czasem do 10GB pamięci VRAM na grafice np na Shoreline.

Edited by kondziowy

caleb59
17 minutes ago, kondziowy said:

Coś u Ciebie mało fps jest na obu mapach. Teksturki mniejsze próbowałeś? Bo mi High zżera czasem do 10GB pamięci VRAM na grafice np na Shoreline.

Kolejny przykład na to, że optymalizacja nie jest skończona.

Tłumaczyłem wiele razy, że nawet na presecie LOW mam losowo spadki fps, Shoreline jest nadal tragiczne do grania.

Adamus78
18 hours ago, caleb59 said:

Kolejny przykład na to, że optymalizacja nie jest skończona.

Tłumaczyłem wiele razy, że nawet na presecie LOW mam losowo spadki fps, Shoreline jest nadal tragiczne do grania. 

Jestem ciekaw jak "optymalizacja" wpłynie na nową mapę, która jest budowana od podstaw z zachowaniem "techniki" i "wiedzy" odnośnie obecnych błędów. Szkoda tylko, że będzie to mapa pokroju faktorki bo wyniki nie będą porównywalne z mapami otwartymi np. shorline. Osobiście mam nadzieję na stabilne 120FPS ;)

caleb59

No to Ci powiem, że kiedyś miałem problemy również na Faktorce i miałem tam ostre spadki fpsów, dopiero po aktualizacji silnika Unity i przejściu na DX 11 Faktorka zaczęła być normalnie grywalna.

junx

Optymalizacja leży i kwiczy, nawet na Factory, wczoraj zauważyłem, że kurtki przy wózkach (żółtych) znikają jak i pojawiają się przed nami w odległości około 10m od nas. Krok w tył nie ma jednej, krok do przodu kurtka jest. Jakoś wcześniej tego nie było a w patch notes, nie było ani słowa o optymalizacji Factory. 

kondziowy

Dzis kolejny boost fps, fotka z tej samej kolacji +5fps :D

i9HXm4v.png

Nowe fotki ze snajperką: https://imgur.com/a/bVyCvcD

Teraz można się na serio pokusić o latanie ze snajperką. Jak u was? Bo jak się nie zmienia na i7-2600 to zgłosiłbym jako bug poprzez launcher, bo powinno być znacznie więcej niż 30fps.

SMrozik

Ta optymalizacja to jakaś pomyłka. Prędzej mogłem grać spokojnie na shoreline ok 30 FPS teraz może z 20 FPS to maks i dodatkowo co chwilę dropy do 1 fps i przycinki to samo na custom. Nie wiem jak na innych mapach bo nie sprawdzałem. 

caleb59

@kondziowy tylko nie bierzesz widzę w ogóle jednej rzeczy pod uwagę - masz sprzęt, który jest odpowiednikiem i5-7600K i GTX 1080 więc co się dziwić, że masz wydajność zawsze na plusie - braki w optymalizacji nadrabiasz nadwyżką mocy z podzespołów i tyle.

A tak propo wrzuciłbyś screena swoich ustawień grafiki w grze z ciekawości...

Edited by caleb59

Reconic

Ja tam narzekać zbytnio nie mogę, i7 8700k, msi gtx 1080, 16 RAM 3200mhz. (Screeny czysto informacyjne)1730975176_2018-06-2915-27_-116.7-3.5-89.8_0.0-0_70_00.7(1).thumb.png.7e91d4fd29b57263e91f5470bafa9079.png1228169624_2018-06-2915-27_-119.5-3.7-87.9_0.0-0_70_00.8(0).thumb.png.f9cbc7f45c6d29396f3e67d701a6994a.png1571390420_2018-06-2915-27_-139.8-3.6-96.3_0.0-0_70_00.7(0).thumb.png.c8f8e906d118eaaa5cc8028637a0ae11.png1796148253_2018-06-2915-29_-149_50.7-84.0_-0_10_70.1-0.7(0).thumb.png.a17a0d1f89d4143d7f85ddc324959073.png109938457_2018-06-2915-34(0).thumb.png.01ca533c2b903dc0dee0203fadcbd18a.png

• Upvote 1