Jump to content
caleb59

Optymalizacja Customs i Shoreline - serio?

Recommended Posts

caleb59

A u mnie nadal absolutnie żadnych pozytywnych zmian na Shoreline.

Czasami zastanawiam się czy oni robią te optymalizacje tylko pod nowe komputery albo te badziewne Unity lepiej wspiera nowsze procesory? To jest jakieś jedno wielkie nieporozumienie...

Nowy album: https://imgur.com/a/4RBcKSH

kondziowy

@Reconic zauważyłeś poprawę wydajności u siebie ogółem w tym tygodniu, czy wcześniej było już twoim zdaniem ok i grało Ci się przyjemnie?

Obecnie nie mam zastrzeżeń do żadnej mapki i przyjemnie się gra wszędzie :) Ale to co było jeszcze tydzień temu, a teraz to jak dzień i noc(nawet nie patrząc na fps tylko tak organoleptycznie).

Reconic
4 hours ago, kondziowy said:

@Reconic zauważyłeś poprawę wydajności u siebie ogółem w tym tygodniu, czy wcześniej było już twoim zdaniem ok i grało Ci się przyjemnie?

Obecnie nie mam zastrzeżeń do żadnej mapki i przyjemnie się gra wszędzie :) Ale to co było jeszcze tydzień temu, a teraz to jak dzień i noc(nawet nie patrząc na fps tylko tak organoleptycznie).

Składałem nowego pcta, więc nie mam porównania, wcześniej nie podejmowałem ryzyka I nie grałem na tej mapie :)

Gra mi się przyjemnie i oprócz malutkich docinek przy respawnie SCAVow, gra chodzi perfekcyjnie na każdej mapie.

vinis88

Jestem na odstawieniu, więc nie gram, ale postanowiłem zrobić kilka SCAVów, żeby zobaczyć zmiany w optymalizacji i u mnie te zmiany są i to zauważalne. 

Customs - całkiem stabilnie, w okolicach 55-60 fps 
Shoreline - wow... cudów nie ma, ale jest w miarę stabilnie: 49 w okolicach plaży, 47-49 po podejściu na sanatorium, 41-45 w środku sanatorium

To są wyniki z włączonynm AA (FXAA), więc przyznam, że jestem pod wrażeniem. 

Mój sprzęt to i5 6500, 16GB RAM DDR3, GTX 1060 6GB

firuellson

Dziś postępowanie twórców gier jest takie: Damy ludziom wczesną Alphe do grania z nędzną optymalizacją i toną beznadziejnych bzdur typu trójwymiarowe krople deszczu na monitorze, granaty dymne, gesty, fizykę upadające flary, kałuże i odbicia w wodzie. Wszystko wrzucimy na silnik, którego nikt nie może porządnie zoptymalizaować pod multi i powiemy ludziom, że pracujemy nad poprawą optymalizacji i nowymi modelami broni. W rzeczywistości olejemy optymalizację i zaczniemy pracować nad animacją bandażowania i  teksturą granatu odłamkowego bo mało realistycznie wygląda. Posiedzimy w alphie kilka lat, technologia i wydajność komputerów będzie lepsza w 2019 wyjdzie GTX 1180Ti z 15GB pamięci podamy ją w rekomendowanych wymaganiach i w takim wypadku optymalizacja nie będzie już potrzebna. Zrzucimy te wszystkie spadki klatek na słaby sprzęt graczy i będziemy zalecać im kupno 32GB Ramu i najnowszej kart graficznej za 3,5k do komfortowego grania. :) Część ludzi wybaczy, a jak nie to wyślemy swoich padawanów  i rzucimy kilka kodzików streamerom do rozdania i chętni się znajdą.

Ja po prostu piszę jak mi to aktualnie wygląda, open beta i system kryjówki  miały być już na początku roku 2018, a mamy już sierpień i nic nie słychać o tej przełomowej chwili i mega wielkiej aktualizacji. Mamy tylko kilka nowych modeli, nową zamkniętą mapę, kawałek ramki z portretem nowego handlarza i jakiś śmieszny system wyjść z map. O ile pamiętam finalnie mapy miały być ze sobą połączone żeby można było się normalnie po nich przemieszczać, a dodany został limit czasowy do możliwości wyjścia i blokada pewnych wyjść w danym rajdzie. Jak takie coś przeszło w super realistycznym survivalu? Nagle tematyka się zmienia i jesteśmy zamknięci na wielkiej arenie odgrodzonej murem niczym w battle royale? Mydlenie oczu? 

• Sad 1

popcio2015

@firuellson wiesz cokolwiek o procesie developingu gier? Polecam tę książkę , pierwsze rozdziały powinny chociaż częściowo wytłumaczyć dlaczego nie masz racji w swoim komentarzu powyżej.

1. Optymalizacja jest ostatnią fazą projektu. Nie ma sensu optymalizować gry niegotowej, ponieważ po następnych zmianach cała praca może pójść na marne. Większość graczy tego nie rozumie, więc twórcy by nie stracić nabywców tytułu zaczynają go optymalizować, przez co proces produkcyjny znacznie się wydłuża, wtedy powstaje tak zwana "wieczna alpha".

2. "Tona beznadziejnych bzdur". Na tym forum wielokrotnie było mówione, że w studiu każdy ma swoją oddzielną rolę. Jedni są grafikami, inni programistami (od czegoś tam, każdy z nich ma swoją specjalizację), jeszcze inni są animatorami itd. Każdy z tych działów zajmuje się czymś innym. Efekt trójwymiarowych kropel deszczu na monitorze, meshe, mapy i tekstury granatów dymnych, kałuże czy odbicia w wodzie to efekt pracy grafików. Fizyką zajmują się programiści.

3. "Powiemy ludziom, że pracujemy nad poprawą optymalizacji i nowymi modelami broni" - Trzeba ludziom powiedzieć cokolwiek byle tylko wiedzieli, że projekt nie umarł, a twórcy cały czas coś robią.

4. "[...] olejemy optymalizację i zaczniemy pracować nad animacją bandażowania i  teksturą granatu odłamkowego bo mało realistycznie wygląda." - patrz punkt 2.

5. "[...] open beta i system kryjówki  miały być już na początku roku 2018" są? Nie ma. Czyli oznacza to, że wystąpił problem (raczej problemy, np. szybkostrzelność zależna od fps'ów), który trzeba rozwiązać w pierwszej kolejności. Dopiero później programiści będą mieli czas na implementację tak dużych mechanik jak Hideout. Dużo łatwiej jest dodać nowe bronie, gdzie wszystko rozwiązane jest kilkoma uniwersalnymi skryptami, w których zmienia się tylko wartość zmiennych niż wstawić coś zupełnie nowego. Open-beta jest opóźniona z powodów wymienionych wcześniej oraz infrastruktury. Serwerów jest za mało. Przez co obecne nie wytrzymają ogromnej ilości graczy, która pojawi się w OBT.

6. Połączenie wszystkich map będzie problematyczne, bo Unity "nie lubi" łączenia terenów. Często zdarzają się w takich miejscach błędy takie jak wpadanie pod mapę. BSG musi znaleźć sposób, by pominąć ograniczenia silnika. Nie mówili kiedy połączą mapy, ale możemy się spodziewać, że albo zrezygnują z pomysłu albo zrobią to niedługo przed premierą lub nawet już po niej.

• Upvote 1

caleb59
1 hour ago, popcio2015 said:

6. Połączenie wszystkich map będzie problematyczne, bo Unity "nie lubi" łączenia terenów. Często zdarzają się w takich miejscach błędy takie jak wpadanie pod mapę. BSG musi znaleźć sposób, by pominąć ograniczenia silnika. Nie mówili kiedy połączą mapy, ale możemy się spodziewać, że albo zrezygnują z pomysłu albo zrobią to niedługo przed premierą lub nawet już po niej.

Patent na to chyba już mają, nie dam głowy uciąć ale zdaje się w którymś z podcastów Nikita wspominał o loadingach przy przejściu z lokacji na lokację - oczywiście jak to ostatecznie będzie wyglądało to się jeszcze okaże.

Edited by caleb59

firuellson

@popcio2015 To jest temat poświęcony optymalizacji i zrozumiałe jest, że ktoś kto ma nowego kompa nie będzie wylewał wiadra pomyj na EFT. Pisząc poprzedni komentarz wpierw wspomniałem o słabej optymalizacji stając tym samym po stronie osób, którym gra działa tragicznie na ich kilkuletnich komputerach. Owszem optymalizację można poprawić zawsze ale czasem jest warto mieć jakiś plan na jej implementowanie w przyszłości. Co będzie jak okaże się w końcowej fazie produkcji, że silnik nie wyrabia i raczej nic z tymi spadkami się zrobić nie da? Podobna sytuacja już kiedyś się przytrafiła twórcom Rusta, optymalizacja i silnik były dobre do momentu kiedy nie zaczęli masowo wpychać do niego nowej zawartości. W tamtym momencie mogli zakończyć cały proces mówiąc fanom, że to koniec. Jeśli wam klatkuje to zmieńcie sprzęt na nowszy albo grajcie dalej ze spadkami. Oni jednak przeszli na nowy silnik, optymalizacja jest całkiem niezła i w dalszym ciągu pracują nad rozwojem. W EFT sytuacja zaczyna moim zdaniem być podobna tylko, że twórcy mogą się wypiąć na graczy i ich zostawić z kijową optymalizacją mówiąc: Niech se komputery wymienią na lepsze.  Ejjj mi laguje zróbcie coś z tym wreszcie! - To zmień komputer bo na moim GTX Titan X, procesorze i7-8700K i 32GB pamięci gra działa wyśmienicie i to w 4K. ;)  

popcio2015

@firuellson twórcy Rusta też przeszli na Unity. Nie, nie mam nowego komputera. Od 6 lat używam i5-2500k, którego nie wymieniłem przez wzrost cen ramu i kart graficznych. Poza tym jako osoba, która gra w EFT od roku mogę stwierdzić, że gra działa o wiele lepiej niż kiedyś.

• Sad 1

vinis88
5 hours ago, caleb59 said:

Patent na to chyba już mają, nie dam głowy uciąć ale zdaje się w którymś z podcastów Nikita wspominał o loadingach przy przejściu z lokacji na lokację - oczywiście jak to ostatecznie będzie wyglądało to się jeszcze okaże.

Może zastosuja coś w stylu przejść z The Division - ot jakieś małe buforowe korytarze albo coś w tym stylu. 

caleb59

Nie jest żadną tajemnicą fakt, że kiedy zmieni się sprzęt na nowszy to i gra będzie lepiej działać.

Udało mi się zakupić w fajnej cenie zestaw ASUS Z97-PRO GAMER + i7-4790K i po pierwszych testach śmiało napiszę "oczywistą oczywistość", że jest lepiej niż na i7-2600K - w tych samych miejscach, gdzie starszy procesor nie dawał rady obecny radzi sobie lepiej co nie jest żadną nowością i nie mam już spadków fps ani "kisielu" tam, gdzie mnie to najbardziej irytowało.

Jednak na mapie Shoreline koło kurortu wypoczynkowego i wewnątrz jest nadal miejscami lekki kisiel ale i tak jest lepiej jak było na poprzednim CPU.

Podsumowując - mam nadzieję, że gra zostanie mimo wszystko zoptymalizowana również pod starsze CPU tym bardziej, że taki i7-2600K, który daje sobie znakomicie radę w produkcjach o wiele większych i bardziej szczegółowych, jak np. Ghost Recon Wildlands i w tej grze mój obecny i7-4790K nie daje za wielkich profitów.

Profity objawiają się w grach mocno wykorzystujących CPU - w EFT na obecnym procesorze gra wykorzystuje go w zakresie 52-96%, czyli bardzo wysoko, za każdym razem pomiar jest nieco inny ale balans na granicy 100% użycia to standard co jest moim zdaniem chore ale widać obecna wersja Unity ma z tym nadal problemy - w przypadku EFT moim zdaniem tak duże zużycie CPU wynika z braku odpowiednich optymalizacji lub z natury samego silnika, który na szczęście będzie w przyszłości aktualizowany.

Zysk na wydajność jest bezdyskusyjny ale fakt, że i7-4790K jest procesorem zdecydowanie na wyrost z mocą jak na taką grę jak EFT nie oznacza, że i7-2600K to był procesor słaby bo radzi sobie doskonale z innymi grami wykorzystującymi bardziej grafikę niż procesor i jeszcze długo będzie dawał radę.

Wymieniłem bo po prostu nadarzyła się dobra okazja i tyle, nie narzekam i nigdy nie będę na i7-2600K.

• Hot 1