Jump to content
Dimitri468

Rusça Yapılan Podcast'te Neler Konuşuldu?

Recommended Posts

Merhabalar kaçaklar,

12 Ekim'de yapılan ilk Rus podcastinde bildiğiniz üzere bir çok bilgi verildi. Bu Podcast BSG için çok önemliydi. Resmi kanaldan ilk yayını gerçekleştirmişlerdi. Ayrıca, bu podcast tamamen Rusça yapıldı. Konuklardan ve ekip çalışanlarınında bulunduğu bu podcastte bir çok farklı ulusdan oyuncularda takip etti. Bu Podcastte bir çok bilgi verildi aşağıda göreceğiniz bilgiler son derece önemli ve kritik bilgilerdir. Gecikmeden ötürü kusura bakmayın lütfen. Rusçadan İngilizceye, İngilizceden Türkçe'ye derken gecikme yaşadık. Podcastimizi +2k oyuncu takip etmesi bizleri çok mutlu etti. Rusça olması yanı sıra bir çok ingilizce soru soruldu. Bir sonraki yayınımız İngilizce olacaktır!

• Hk416 hazır değil. 10.5 içinde olmayacak. 11.0'e yetişecek. M4 ile aynı recoile sahip ama daha güvenilir. Kiba bunu seviyor. Bu silah da AR olacak ve M4 modları kullanılabilecek. (Üzerinde çalışıyoruz). Başlangıçta sadece silahı getireceğiz. Modlar sonra gelecek.
  • Nikita bütün silahları oyuna getiremese de, olan silahlar için bütün modları oyuna getirmek istiyor
  • Ana önceliğimiz lag, donma sorunları ve hileciler. Eğer Escape From Tarkov tek oyunculu bir oyun olsaydı 1 yıl önce bu hazır olurdu. 10.2 yamasının gecikme sebebi oyuncuların spawn noktalarında görünmez başlaması. Bu sorun fark edildikten sonra geliştirici ekip bunun üzerinde çalıştı.
  • Monster susturucusu üzerinde yeniden çalışıldı ve yakında eklenecek.
  • Yeni bir termal dürbün şekli eklenecek. ARMASIGHT
  • 11.0'de bir giyim mağazası olacak. PMC için iç çamaşırı olmayacak, Nikita Escape From Tarkov'da PMClerin pantolonla doğduğunu söylüyor. Farklı kamuflajlar olacak ama alt ve üst vücut bölgesi şeklinde ayrılacak ve detaylı kişiselleştirme olmayacak.
  • Yeni bombaları ve bomba atarlar hazır ama bir tarih yok, planlıyoruz. 
  • EOD alanlar ve alfa testinden beri oynayanlara bir hediyemiz olacak,belki bazı benzersiz özelleştirmeler yapabilecekler ama seçim yapamayacaklar. Yeni karakter animasyonları %99 hazır(entegre edilmesi gerek) 
  • Dehidrasyon kol ve bacakları siyaha çevirmeyecek. 
  • Tüketilebilen eşyaları yerden almadan veya envanterden kullanabileceksiniz.
  • Loot bölgeleri büyüyor ve bunu değiştirmek istiyorlar. Bit pazarı bunun bir parçası olacak. Bazı birleştirme sistemleri olacak (traders, loots spawn noktası). Spawn noktasında çok fazla loot alırsanız loot miktarı azalacak. Traders ürün yelpazesine güncellemeleri ilk önce saatte, sonra iki saatte, sonra beş saate bir, daha sonra günde bir. Geliştirici ekip bunun üzerinde çalışıyor ve bir sorun olmaması için uğraşıyor. 
  • Stash'de yemek yemek ve sağlık kiti kullanmayı getiriyoruz. Bu oyunu ciddi şekilde değiştirecek. (Baskın sonrasında yemek ve iyileşmek gerekecek) Yavaş yavaş eklenecek.
  • Yeni lokasyonlardaki paralellikler üstüne çalışıyoruz - Askeri Üs
  • Arena Modu'nda BAY 5 haritası olacak (Contract Wars oyunundan)
  • Fiyatlar değişecektir. Yeni silah / ekipman ekledikten sonra tüm fiyat yeniden dengelenecek. Örneğin, HK 416'yı eklediklerinde M4'ün fiyatı düşecek ve HK 416'nın fiyatı şu an M4'le  aynı olacak. Silah karakterleri de aynı şekilde.
  • Kiba, ray(rail) çözümünün çok esnek olmasını istediğini söyledi. Rayın her çentiği boyunca ekleri hareket ettirebilme yeteneği istiyor.
  • Vulcan-5 kask üzerinde çalışıyorlar. Gerçek hayatta 5nci sınıf korumaya sahiptir. 12.7 ile hallolur.
  • Daha fazla sivil silah katılacak (Çift namlulu av tüfeği, karabina, sivil AR-15). Scav'ların daha fazla sivil silahı olacak.
  • Nikita , bombalar için patlamadan bir an önceki mini patlama efektini (clap) eklemek istedigini söyledi. (Gerçek hayatta el bombaları patlamadan bir an önce derin ve tok bir ses verir)
  • Wipe kısmi olacak. Silah ustalıklarını kapsamayacak.
  • OBT bu yıl planlanıyor, planlar Yeni Yıl öncesi 10.5 ve 11.0'ı değiştirmeyecek.
  • BSG ofisteki monitör fotoğraflarında P90 üzerinde çalışma yapıyorlar.
  • Blunt damage tekrar incelenecek. Zırhlar da değişecek.
  • Multitool için bir kaç model var ama oyun mekaniğinin çoğunu etkiliyor bu yüzden erteliyoruz.
  • Tarkov Sokakları neredeyse bitmek üzere. TerraGroup Laboratuvarı'na giriş olacak. Oyunda bulmanız gereken bir görev olacak.(Nikita sızdırdı) TerraGroup Laboratuvarı 11.0'de çıkacak.
  • 10.2 yaması görüş ve dürbünler için olan düzeltmeleri kapsıyor(sıfırlama vb.)
  • Geliştirici ekip, Tarkov Sokakları için pek çok otomobil modelini hazırladı ve diğer bölgelere eklenecek. Şu anda modellerin FPS'ye büyük bir etkisi var.
  • BGS her zaman hilecilerle savaşıyor. Tüm son teknik güncellemeler bu problemle ilgiliydi. Hileleri içeren veya kullanan herkes cezalandırılacaktır. Piyasadaki her antihileyi denediik ve buraya yeni bir tane yapmaya karar verdik. Sürekli geliştiriyoruz. Bazı oyun crashlerinin sebebi buydu. Nikita hileden nefret ediyor. EFT yetenek tabanlı ve adil olması gerekiyor. Güncellemeler hileciler ve bug kullanıcıları yüzünden gecikti. Son olarak bug raporu oluşturmak yerine videoları kaydedip bizimle paylaşın. Geliştirici ekip buna acil düzeltmek zorundadır.
  • Laboratuar 11.0'da hazır olacak ve sıradan Scav'lar olmayacak, sadece Scav Raiders 3-4 kişilik grub halinde olacak ve amaçları davetsiz misafiri aramak ve öldürmek olacak.
  • Laboratuar büyüklüğü üç Fabrika büyüklüğünde. Son teknoloji bir laboratuvar olacak ve yağmalamaya uygun olacak. Nikita geçiş kartı(key-card) mekaniğini Laboratuvar haritasında denemek istiyor.
  • Şarjör değiştirme sorunu ve ikincil silaha hızlı geçiş mekaniği düşünüyoruz.
  • Söyledikleri her şeyi yapıyorlar ama bazen gecikebiliyor. BSG ekibi 100'den fazla insan var.
  • DTK hazır ve dengelenmesi gerekiyor.
  • EFT'de asla KillCam olmayacak, asla.
  • 10.2 yama gelecek hafta düzeltmelerle gelir ve bu 10.5 için ortamı hazırlar.
  • 10.5 MP7, Mosin modları, Bit pazarı, Raitings. 10.5'ten sonra, en büyük içerik yaması 11.0'a odaklanacaklar.
  • Sonraki podcast İngilizce olacak.
  • Like 1
  • Thanks 1

1 hour ago, Dimitri468 said:
  • EFT'de asla KillCam olmayacak, asla.

İyi güzel de, bunu söyleyebilmek için hileyi ve tüm sorunları %100 çözdük demeleri gerekir. Benim bildiğim online fps oyunlarında hileyi %100 çözen bir oyun yok. Bu konuda niye bu kadar kesin konuşuyorlar anlamış değilim. Raid bitince gösterirsin, bir de raporlama seçeneği eklersin olur biter. Böylece hile mi var yoksa bug mı var hem oyuncular hemde geliştiriciler görmüş olur.

• Like 1
  • Upvote 1

22 hours ago, cittaslow said:

İyi güzel de, bunu söyleyebilmek için hileyi ve tüm sorunları %100 çözdük demeleri gerekir. Benim bildiğim online fps oyunlarında hileyi %100 çözen bir oyun yok. Bu konuda niye bu kadar kesin konuşuyorlar anlamış değilim. Raid bitince gösterirsin, bir de raporlama seçeneği eklersin olur biter. Böylece hile mi var yoksa bug mı var hem oyuncular hemde geliştiriciler görmüş olur.

Sana kesinlikle katılıyorum. Fakat KC eklenecek olursa bununla birlikte bariz bir FPS düşüşü olacaktır. Bu konuda zaten şikayet eden çok insan mevcut. 

On 10/15/2018 at 7:09 PM, Dimitri468 said:

EFT'de asla KillCam olmayacak, asla.

Bu konuda bu kadar katı olmalarının sebebini anlamıyorum. Sırf fps yi düşürecek diye fonksiyondan kaçılmamalı. Şu an düşünmüyoruz ama belki ilerde dersin bişi dersin. Çok kesin konuşuyorar. Bence Hile ile en güzel başa çıkılacak yöntemlerden biri. Ayrıca Anti-Hile programlarını da çatır çutur aşıyorlar. Ne kadar CS yi sevmesemde ondaki overwatch sistemi gayet sağlıklı bence. Kendilerine de yük olmuyor.  Tek yük raidlerin replaylerini saklayacakları sunucular olacaktır. Hilecileri oyuncular kendileri tespit edecekler. Killcam sistemi değil bu, gayet maçlardan sonra rastgele oyunculara sunulan kısa replayler. Olmasında hiçbir sakınca görmüyorum.

Ayrıca killcam değilde oyuna girerken yaptırdığımız sigorta gibi bir ücretle oyundaki belirli bölgelere yerleştirilmiş kameraların görüntülerini satın aldığımız bir ekran düşünülebilir. Yada öldükten sonra kamera kayıtlarını satın al diye bir buton cıkar ve para ile belirli yerlerdeki görüntüleri alabiliriz.

Diyelim ki kayıtları istediniz ve ödediniz, size belirli bir süre sonunda mesajlardan bu görüntüler ulaştırılabilir. (Raid bittikten sonra. kaydın oluşturulabilmesi için.)

Bu sizi öldüren adamın gözünden izlemek yerine sadece kamera görüntüleri sunacak ve belki hiçbir işe yaramayacak. Belkide  doğrudan çatışmanın olduğu yerdeki bir kameradan tüm olan biteni görebileceksiniz. Tıpkı sigortadaki ihtimaller gibi, parasını ödeseniz de raidden çıkan ekipmanlar lootlanırsa kaybetmemiz olası.

Bunun belki Hile yakalamak konusunda hiç etkisi olmayacak. Ama en azından nerelerden ne gibi durumlarda vurulduğu konusunda oyunculara fikir verebilir. Eğlenceli de olur bence.

Gerçekçiliğe de bir zararı yok. Sonuçta sigortalanmış ekipmanları öldükten sonra(!) bile alabildiğimiz bir dünya Tarkov. :)

Edited by Creepylord

selam herkese, arkadaslar oyunu henuz almadim fakat bayadir takibini yaptigim bir oyun arma dayz vs gibi oyunlari bolca oynamisligim var gecmiste.ve assagi yukari 5 senedirde bilgisayardan uzaktim.uzun lafin kisasi bu tarz oyunlarin beraber oynanica daha fazla zevk alabilecegim dusuncesinde oldugum icin yetiskin samimi seviyeli oyuncular ariyorum herhangi bir toplanma yeri mevcutmu? bi sosyal ag? bilginize simdiden tessekurler!!

On 10/17/2018 at 4:04 PM, karabasan said:

selam herkese, arkadaslar oyunu henuz almadim fakat bayadir takibini yaptigim bir oyun arma dayz vs gibi oyunlari bolca oynamisligim var gecmiste.ve assagi yukari 5 senedirde bilgisayardan uzaktim.uzun lafin kisasi bu tarz oyunlarin beraber oynanica daha fazla zevk alabilecegim dusuncesinde oldugum icin yetiskin samimi seviyeli oyuncular ariyorum herhangi bir toplanma yeri mevcutmu? bi sosyal ag? bilginize simdiden tessekurler!!

Merhabalar karabasan,

Buradan Türk topluluğuna ulaşabilirsin. 

https://discord.gg/U7GuhxB

• Like 1

On 10/17/2018 at 11:25 AM, Creepylord said:

Bu konuda bu kadar katı olmalarının sebebini anlamıyorum. Sırf fps yi düşürecek diye fonksiyondan kaçılmamalı. Şu an düşünmüyoruz ama belki ilerde dersin bişi dersin. Çok kesin konuşuyorar. Bence Hile ile en güzel başa çıkılacak yöntemlerden biri. Ayrıca Anti-Hile programlarını da çatır çutur aşıyorlar. Ne kadar CS yi sevmesemde ondaki overwatch sistemi gayet sağlıklı bence. Kendilerine de yük olmuyor.  Tek yük raidlerin replaylerini saklayacakları sunucular olacaktır. Hilecileri oyuncular kendileri tespit edecekler. Killcam sistemi değil bu, gayet maçlardan sonra rastgele oyunculara sunulan kısa replayler. Olmasında hiçbir sakınca görmüyorum.

Ayrıca killcam değilde oyuna girerken yaptırdığımız sigorta gibi bir ücretle oyundaki belirli bölgelere yerleştirilmiş kameraların görüntülerini satın aldığımız bir ekran düşünülebilir. Yada öldükten sonra kamera kayıtlarını satın al diye bir buton cıkar ve para ile belirli yerlerdeki görüntüleri alabiliriz.

Diyelim ki kayıtları istediniz ve ödediniz, size belirli bir süre sonunda mesajlardan bu görüntüler ulaştırılabilir. (Raid bittikten sonra. kaydın oluşturulabilmesi için.)

Bu sizi öldüren adamın gözünden izlemek yerine sadece kamera görüntüleri sunacak ve belki hiçbir işe yaramayacak. Belkide  doğrudan çatışmanın olduğu yerdeki bir kameradan tüm olan biteni görebileceksiniz. Tıpkı sigortadaki ihtimaller gibi, parasını ödeseniz de raidden çıkan ekipmanlar lootlanırsa kaybetmemiz olası.

Bunun belki Hile yakalamak konusunda hiç etkisi olmayacak. Ama en azından nerelerden ne gibi durumlarda vurulduğu konusunda oyunculara fikir verebilir. Eğlenceli de olur bence.

Gerçekçiliğe de bir zararı yok. Sonuçta sigortalanmış ekipmanları öldükten sonra(!) bile alabildiğimiz bir dünya Tarkov. :)

On 10/16/2018 at 7:11 PM, acimasizkopek said:

Sana kesinlikle katılıyorum. Fakat KC eklenecek olursa bununla birlikte bariz bir FPS düşüşü olacaktır. Bu konuda zaten şikayet eden çok insan mevcut. 

On 10/15/2018 at 8:54 PM, cittaslow said:

Merhaba sevgili oyuncular,

Öncelikle Killcam'in olması veya olmaması teknik bir durumdan dolayı diyemeyiz. Killcam casual oyun tarzında bulunan ve oyuncuların nasıl öldüklerini görmesi için konuşan bir görüntü sistemidir. Escape From Tarkov piyasada ve oyuncular üzerinde gerçekçi bir oyun olarak ün salmıştır. Bundan dolayı killcam bu ünlülüğünü yitireceğinden dolayı konulmayacaktır. Bakış açınız teknik bir durum olarak görüyorum ama aslında öyle değil. Creepylord'un da dediği gibi killcam olmaz ama oyunda bazı bölgelere kamera sistemi konulabilir ve bunları satın alabilirsiniz. Ayrıca, şunuda söyliyeyim bu fikir benimde hoşuma gitti ve geliştiriciye ilettim bile. 

Kilcam'in ben gelmesini istemem. Bu konuyu hileye bağlamak ne kadar doğru açıkcası bende bilmiyorum. Hep beraber izleyerek göreceğiz. Keyifli oyunlar dilerim!