Jump to content
Sign in to follow this  
Creepylord

Arayüz Geliştirmeleri Önerisi

Recommended Posts

Creepylord

Uzun zamandır düşündüğüm birşeydi bu, vakit olunca hallice düşünüp yazıya döktüm ve görsellerle birlikte sizinle paylaşmak istedim.

♠ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ EKİPMAN/SİLAH BUİLD EKRANI veya PENCERESİ – EQUIPMENT veya LOADOUT MANAGER / WEAPON BUILD ASSISTANT ismini siz koyun artık :)

-          Ana Menüde doğrudan bunun için ayrılmış bir menü veya Karakter ekranına girdikten sonra ilave bir pencere üzerinden gerçekleştirilebilir. ( Kendine ait bir menü daha kullanışlı olacaktır.)

nQVjnl.jpg

v6dX96.jpg

-          Her slot için kuşanılacak ürün seçilir ve kaydedilir. Bu kayıtlar birden fazla ve farklı amaçlar için hazırlanabilir. (CQB, Sniper, Hatcling :) isimlerinde kaydedilmiş ve tahmin edebileceğiniz gibi bu isimlere uygun ekipmanlarla tek tuşla donatılabilecek bir menünüz olduğunu düşünün.)

-          Bahsettiğim pencere veya ekran ana menüden karakter menüsüne tıkladığımızda yukarı gelen sekmelere de eklenebilir.

-          Bu penceredeki önceden hazırlamış olduğumuz kayıtlı ekipmanlardan birine tıklayıp KUŞAN / EQUIP dediğimizde karakterimiz bu ekipmanları bizim kaydettiğimiz slotlara otomatik olarak yerleştirsin.

-          Tabi burda şu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyim. Peki o eşyalara sahip değilsek ne olacak? Yada bunları mevcutken kaydettik, sonraki raidlerde öldük yada bir şekilde kaybettik ve elimizde mevcut değiller.

-          EQUIP dediğimiz anda karşımıza elimizde bulunmayan eşyalar için bir pencere açılacak ve eğer gerekli görev ve reputationı tamamlanmış, parasını verip alabileceğimiz eşyalar ise tek bir tuşla gerekli eşyaların satın alımını yapıp ilgili slotlara yine otomatik olarak eklenmeleri sağlanacak. (Tabi bu durum mecburi değil, bahsettiğim pencereyi esgeçip olanı kuşan da diyebiliriz.)

-          Aynı durumun silahlar için de yapıldığını düşünün. Doğrudan Mod ekranına geçip sol üstte oyundaki tüm silahların stok vaziyette seçilebildiği bir listemiz olsun. Aynı şekilde bu silahların modları da oradan seçilebilir olacak. Bizim elimizde bulunup bulunmamalarının bir önemi yok. Bu listeden silahımızı seçip kendimize göre modifiye de ettikten sonra tıpkı yukarıda ekipmanlar için bahsettiğim kayıt işlemini yapalım.

V95Pdr.jpg

16mV5p.jpg

-          Hazırlamış olduğumuz silah için son olarak açılacak pencereden BUILD and EQUIP yada sadece oluşturup stashe atmasını istiyorsak BUILD butonuna basıp işlemi tamamlayabiliriz. (Aynı şekilde bu işlemi sadece elimizde olan parçalar ile yapabileceğiz. Olmayan parçalar için tamamını veya eksikleri satın alabileceğimiz seçeneklerimiz de aynı pencereden tıklanabilir olacak.)

-          Bu arada eksik parçaların tek bir tuşla satın alınması kolay fakat bu parçaların gerçek hayatta bir araya getirilip son kullanıcıya ulaşması belirli bir zaman alacağından oyuncuların bir süre beklemesi düşünülebilir. Alım yapılan yerden satıcı seçimi ve reputation durumumuza göre daha az beklememiz sağlanabilir. Daha sonra sigortalı eşyalarımızı mesajlar kısmından aldığımız gibi hazır olduğunda kaç adet satın almak istiyorsak aynı yerden sipariş edip silahlarımızın gelmelerini bekleyebiliriz. Süreci hızlandırmak istiyorsak fazladan ödeme yapıp anında alımı gerçekleştirmek gibi seçenekler sunulabilir. Tabi bir sonraki satın almada ortada silahda bulunmadığından tamamını almak biraz pahalıya patlayacak. Onun içinde ayrıca bir soru eklenebilir.

-          Ayrıca normal traderlardan satın alım yaparken filtre seçenekleri arasında o an kuşanmış olduğumuz bir silah varsa, sadece ona uyumlu modların gösterilebileceği bir filtre de eklenilebilir.

Bu tarz bir geliştirmenin faydası ne olacak diye soracak olursanız, Oyuna girdiniz, ve işler kötüye gitti, gearınızı kaybettiniz. Mevcut gearınızla tekrar girdiniz ve işler yine kötüye gitti, belli ki kötü bir gün geçiriyorsunuz :) Elinizde hali hazırda raide hazır bir ekipman ve silah kalmadığında ne kadar hızlı veya alışmış olursanız olun en az yarım saat boyunca o trader senin bu trader benim kovalayacaksınız. Bu bir süre sonra gerçekten oyundan uzaklaşmanıza sebep oluyor. En azından ben ve oynayan birkaç arkadaşım bu fikirdeyiz. Oyun acımasız, oyuncuyu terletiyor, zorluyor ancak o kadar da keyif veriyor. Fakat bu ekipmanlarla uğraşma durumu tekrar girmekten ziyade “hadi çıkalım abi silahla milahla uğraşamıcam zaten geç oldu, yarın da iş var” gibi muhabbetlerle oyundan çıkmamıza sebep oluyor.

İşin kısası böyle bir geliştirmenin raidi kaybeden, başarısız olan oyuncuları hızlıca tekrar raide girmeye teşvik edecek bir geliştirme olabileceğini düşünüyorum.

Bunun gerçekçiliğe veya oyunun doğasına ne kadar ayrı olduğunu tartışabiliriz. Yada daha önce buna benzer birşeyler düşünmüş olan arkadaşlar olabilir. Aklınıza gelen daha verimli olacağını düşündüğünüz bir şey olursa paylaşmaktan çekinmeyin lütfen. Burda uzun uzun muhabbetini yapalım :)

İyi Kaçışlar.

Edited by Creepylord
  • Like 1
  • Upvote 1

memki2g

Daha önce buna benzer, zırhların da dahil olduğu bir save şekli olması gerektiğini bir yayında belirtmiştim, kesinlikle katılıyorum.Oyuna aykırı bir hareket olduğunu da düşünmüyorum istediğin zaman yine silah modlaya bilirsin buradaki amaç sadece daha seri giyinmek ve oyuna soğumadan tekrardan girmek herkesin alanı geniş değil gerek görev aletleri gerekse başka şeyler dolduruyor tek tuşla alana bir şey sokmadan silahı hazır hale getirmek kimseye zarar vermez, hatta ben şöyle bir alan dahi istiyorum oyun geliştiricilerinden. Kimse oyun başında zengin değil ve silah aparatları çok pahalı stash alanı belirli, bize silah modlamak için bir alan açmaları olduğunu düşünüyorum sınırsız para tüm silahlar ve modlamaları açık kendimiz sürekli silah giydirip çıkartıcaz ve bunları sadece görsel olarak değil ateş ederek de deneyimleyeceğiz bu şekilde normal oyuna girdiğimizde daha bilgili oluruz kendimize uygun olan modlamaları yaparak oyuna gireriz 

• Like 1

Creepylord

Aynen hocam zırhlar da dahil zaten tüm kuşanabildiğimiz ekipmanlardan daha bahsettim. işte loot mu kovalayacağız büyük çantalı bir kombinasyonumuz olsun, yada artık aldık yürüdük bişi toplamak değil de çatışmak istiyoruz sadece belirlemiş olduğumuz silah ve ekipmanların olduğu bir kominasyon olur ne bileyim :D çulsuz kaldık sadece baltalı bir halimizi kaydetmek isteriz. en azından üzerimizdekileri çabucak stash e atıp baltayla oyuna girilebilir gibi gibi diye uzar gider.

Sınırsız paradan ziyade hiçbirşeyi satın almadan direk montajını yapıp poligonda hareketli hedeflere atışlar yapıp silahlarımızı deneyebileceğimiz bir alan bile tasarlanabilir. ki hideout dedikleri alanda buna benzer bişi muhakkak planlamışlardır diye düşünüyorum.

Dimitri468

Merhabalar,

Öncelikle her zaman tartışılması gereken bir konu. Çünkü Escape From Tarkov detaycılığı ile bilinen bir oyun olduğu için arayüzlerden tutun menüde geçireceğimiz her vakit detaylandırılmalı. Bu konuda size katılıyorum. Ancak, bunun nasıl bir avantajı varsa dezavantajı var. Mevcut olan sistemde herşey bir yerde yani derli toplu nizami bir ölçü yakalanmış. Biz bunları ayırırsak insanlar neyi nerede yapacak karışmaya başlayacak ki hergün aramıza yüzlerce oyuncu katılıyor.

İşin aslı hazırlanan ekipmanları kaydetme sistemi olmalı sizin gösterdiğiniz sistem bence bunun için makul. Aynı şekilde Envanterde herşeyi ayırabilmeliyiz bence. Silah modları çok fazla var her silah için nereden baksak yüzlercesi var. Bunun için kolaylık sağlanmalı kendi rehberimizi oyundan hazırlayabilmeliyiz. Hangi silaha veya tüfeğe hangi modu takabiliriz, özellikleri, fiyatı bunların hepsini kayıt edecek ve dolabımıza koyacağımız bir sistem kolaylık sağlayabilir. Stabil bir sistem kullanılacağına oyuncuların kendi sistemeni veyahut düzenini sağlayacağı bir sistem oyuna bir gömlek daha giydirir gibime geliyor. Bu tür oyunlarda en başta dikkat çeken envanter sistemidir. Bu sistem Escape From Tarkov'da iki tür olduğu için iki kat ilgi çekiyor. Bunun için çalışmalar elbet olacaktır ama akla gelen ilk soru ne zaman..

Creepylord

Şu anki sistemin oturmuş olduğuna şüphe yok. Çoğumuz neyi nerede bulacağımızı az çok biliyoruz artık. Ama mesele bu satıcılarda geçirilen zaman kaybının önlenmesi. Traderlardan özellikle tek bir parça lazım olduğunda yine girip alınabilir hocam. zaten onun içinde bişi yazmıştım, sadece kuşanmış olduğumuz silah ile ilgili modları görmek gibi bir seçeneğimiz de olabilir diye. Ama aynı build ile tekrar girmek istediğimde aynı ekipmanları tekrar bir bir satın alıp üzerimize tek tek giymek kesinlikle vakit kaybı benim gözümde. sırf ona üşendiğimden oynamak istediğim halde soğuyorum çıkıyorum genellikle.

Dimitri468
19 hours ago, Creepylord said:

Şu anki sistemin oturmuş olduğuna şüphe yok. Çoğumuz neyi nerede bulacağımızı az çok biliyoruz artık. Ama mesele bu satıcılarda geçirilen zaman kaybının önlenmesi. Traderlardan özellikle tek bir parça lazım olduğunda yine girip alınabilir hocam. zaten onun içinde bişi yazmıştım, sadece kuşanmış olduğumuz silah ile ilgili modları görmek gibi bir seçeneğimiz de olabilir diye. Ama aynı build ile tekrar girmek istediğimde aynı ekipmanları tekrar bir bir satın alıp üzerimize tek tek giymek kesinlikle vakit kaybı benim gözümde. sırf ona üşendiğimden oynamak istediğim halde soğuyorum çıkıyorum genellikle.

Bu konuda hem fikirim seninle